hity na MAXXa
hity na MAXXa

Matki Boskiej Gromnicznej: Kiedy wypada? Czy trzeba iść do kościoła?

Święto Ofiarowania Pańskiego czy też znane jako Matki Boskiej Gromnicznej co roku wypada tego samego dnia. Jako że tego dnia udajemy się do pracy, bywa że zaganiani we własnych sprawach nie pamiętamy o nim. Sprawdź, kiedy wypada i czy tego dnia trzeba iść do kościoła.

Dzisiaj, czyli 2 lutego przypada Matki Boskiej Gromnicznej. Święto to znane jest też jako Ofiarowanie Pańskie. Matki Boskiej Gromnicznej obchodzi się w 40 dni po narodzeniu się Chrystusa, zakańczając cykl świąt związanych z Bożym Narodzeniem. Oznacza to, że jest to ostatni dzień, by rozebrać świąteczną choinkę. 

Ofiarowanie Pańskie, które co roku wypada 2 lutego, jest świętem liturgicznym. Co to oznacza? To dzień obchodzony w roku liturgicznym, które ma znaczenie mniejsze niż uroczystość, jednak większe niż wspomnienie. Udając się 2 lutego do kościoła usłyszymy jedynie dwa czytania biblijne, a zamiast credo, będziemy odmawiać glorię. W dniu Matki Boskiej Gromnicznej według kościoła, nie jest wymagane uczestnictwo we Mszy Świętej, choć warto udać się ze względu na święcenie gromnic, które, zgodnie z tradycją, mają chronić nasze domostwa przed katastrofami.

Skąd wzięło się to święto? W tradycji Kościoła Katolickiego pojawiło się w VII wieku jako wspomnienie momentu, w którym zgodnie z prawem żydowskim Pan Jezus został ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej, a Maryja dokonała obrzędu oczyszczenia. Wbrew pozorom nie jest ono związane z osobą Matki Bożej, a Chrystusa, którego podczas pobytu w świątyni nazwano "Światłem na oświecenie pogan". To właśnie dlatego w ten dzień święci się gromnice, z którymi związane jest przysłowie "na gromnicę masz zimy połowicę". 

Matki Boskiej Gromnicznej nie jest jednak dniem wolnym od pracy, dlatego też niektórym obecność tego święta może ulecieć z pamięci. Warto jednak pamiętać o tym, by 2 lutego zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiarowanie Pańskie posiada rangę święta, nie zaś uroczystości. Z obowiązku powstrzymania się od jedzenia mięsa może nas tylko zwolnić udzielona dyspensa.

Oceń ten artykuł 0 0