Mogą być zagrożeniem dla turystów. Wiecie, po co są kamienne kopczyki w górach?

W czasie wędrówki po szlakach górskich z pewnością natknęliście się kiedyś na kopczyki ułożone z kamieni. Są one szczególnie charakterystyczne m.in. dla Krzesanicy w Tatrach. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co one oznaczają? Czy są tam tylko przez przypadek?

Po co ktoś ustawia kopczyki z kamieni w górach?

Tradycja ustawiania tych kopczyków jest stara jak świat i nie jest ograniczona tylko do Tatr. Możemy je spotkać w pasmach górskich na całym świecie. Ich znaczenie i interpretacja są dziś bardzo zróżnicowane, a zwyczaj ich stawiania nie ma już jednoznacznego przeznaczenia.

Kamienny kopiec z górach - jakie jest jego znaczenie? fot. shutterstock.com

Kamienne kopczyki były drogowskazem

Ale pierwotne, tradycyjne znaczenie i funkcja kamiennych kopczyków są inne: mają one za zadanie wskazywać drogę w sytuacji, gdy oznaczenie szlaku jest niewidoczne lub przy złej widoczności. Mają one też duże znaczenie na ścieżkach poza szlakami. Na mapach, szlaki oznakowane kopczykami są zazwyczaj opisane jako nieoznakowane. W Alpach i Pirenejach, kamienne kopczyki są często jedynym oznaczeniem dróg.

Jakie są inne znaczenia?

Niektórzy układają te kamienne kopce na szczycie jako swoisty komunikat "tu byłem" albu "chcę tu wrócić". To jest pozytywna alternatywa w porównaniu do pozostawiania podpisów czy wątpliwej jakości graffiti. Inni budują kopczyki w miejscach, gdzie zginęła znana im osoba. Jeszcze inni traktują to jako swego rodzaju modlitwę – symbol na miarę zapalenia świecy, tylko że trwały. W Himalajach, wędrowcy górscy stawiają kopczyki jako najprostsze budowle sakralne. Niektórzy chcą po prostu zostawić na szlaku coś po sobie, z poczuciem estetyki – niekoniecznie śmieci. W norweskich górach, według legendy, ustawiane są kamienne kopczyki, które są zamienionymi w kamień trollami, które nie zdążyły uciec przed pierwszymi promieniami słońca.

Różne interpretacje mogą być zagrożeniem

Problem pojawia się w momencie, kiedy interpretacja ustawienia kopczyków jest skrajnie różna. Ci, którzy liczą na nieomylność "szlaków kopczykowych", mogą się mocno zawieść. Przypadkowo ustawione kopczyki, mogą wprowadzić w błąd, prowadząc na trudniejsze drogi, a nawet zmylić całkowicie.

 

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze