Za co odpowiada miedź w organizmie?
Miedź to metal niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za prawidłowy przebieg przemian biochemicznych, wchodzi w skład barwnika krwi, a także pomaga przyswajać żelazo i neutralizować wolne rodniki. Uczestniczy w procesie wytwarzania energii w komórce i tworzeniu neuroprzekaźników, tym samym wspomagając funkcjonowanie układu nerwowego. Stanowi też ochronę błon komórkowych i działa bakteriobójczo. Miedź można przyswajać naturalnie. Wystarczy włączyć do swojej diety nasiona słonecznika, migdały, ryby, wątróbkę cielęcą, drożdże piekarskie i orzechy nerkowca.
Nadmiar miedzi w organizmie – objawy
Optymalna dzienna dawka miedzi wynosi zaledwie 1 miligram. Kiedy zaczynamy przyswajać jej więcej, chociażby przez suplementację, szybko zauważymy sygnały od organizmu. Objawami nadmiaru tego pierwiastka są problemy neurologiczne, w tym bóle i zawroty głowy, a także wymioty i biegunka. Z uwagi na to, że miedź osadza się w neuronach, przy przedawkowaniu pojawia się smutek i lęk. Niestety nadmiar tego metalu może przerodzić się w poważniejszy stan, jakim jest zatrucie miedzią.
Zatrucie miedzią – czym jest?
Jeżeli poziom miedzi w organizmie zostanie przekroczony znacznie, dochodzi do zatrucia miedzią. Dzieje się to dość rzadko, a przyczyną takiego stanu może być np. wypicie skażonej wody (jony metalu wypłukane z domowej instalacji) lub spożycie jedzenia, które przejęło metal z miedzianego garnka. Narażone są także osoby pracujące z chemikaliami, a także przyjmujące miedź w suplementach bez konsultacji z lekarzem.
Zatrucie miedzią to stan niezwykle niebezpieczny. Objawami są krwawe wymioty i mocz, silne odwodnienie, przyspieszone tętno, metaliczny posmak w ustach, przekrwienie błon śluzowych, a także zaburzenia percepcji i świadomości. Może to prowadzić do uszkodzeń wątroby i mózgu.
Dlatego bardzo ważne jest, aby przed sięgnięciem po suplementy, konsultować to z lekarzem. Wykonanie odpowiednich badań może pomóc określić, którego składnika w organizmie jest zbyt mało. Warto też pamiętać o zrównoważonej diecie – włączanie produktów bogatych w dane składniki mineralne i pierwiastki, pozwoli uniknąć konieczności przyjmowania ich w tabletkach.
Autor: Hubert Drabik