Mutacja Omikron ponadprzeciętnie długo utrzymuje się na plastiku. Wiemy, ile czasu!

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto w Japonii zbadali, jak długo wariant koronawirusa - Omikron - utrzymuje się na plastikowych powierzchniach i ludzkiej skórze... Wyniki badań zdumiewają i jednocześnie bardzo niepokoją. Zatrważający jest fakt, że nowy szczep Covid-19 potrafi utrzymać się na ludzkiej skórze dłużej niż inne warianty... Ile czasu dokładnie?

Jak długo utrzymuje się na różnych powierzchniach?

Wyniki badań jasno wskazują, że mutacja Omikron może przetrwać na plastiku do 194,5 godziny, to aż około ośmiu dni. Natomiast na powierzchni ludzkiej skóry – do ponad 21 godzin.

Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzeniania
– głosi zapis w publikacji naukowej Japończyków

Omikron oporny na środki dezynfekujące?

Japońscy badacze odkryli również, że wariant Omikron – w porównaniu z pierwotnym wirusem Covid-19 – jest bardziej odporny na działanie etanolu. Ale można łatwo się go pozbyć już po piętnastu sekundach od użycia płynu dezynfekującego. Dlatego tak niezwykle ważne jest zachowywanie higieny i stosowanie płynów do dezynfekcji rąk. Dodatkowo, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, nadmienia, że mutacja Omikron jest aktualnie wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej.  

Jak odróżnić szczep Omikron od innych wariantów? 

Wirusolodzy apelują, że jest to mutacja, która rozprzestrzenia się szybciej, iż dotychczas znane szczepy wirusa. W zestawieniu z wcześniej wykrytymi wariantami Covid-19, Omikron wywołuje mniej poważne objawy. Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci zakażeni nową mutacją wirusa odczuwają jeden, wspólny symptom – drapanie w gardle. Natomiast poprzednie szczepy wywoływały bóle gardła. Najczęściej występującymi symptomami w przypadku zakażenia Omikronem, są:

Jednoczesne zakażenia Deltą i Omikronem…

Jakiś czas temu, służby medyczne w Hiszpanii potwierdziły na terenie kraju występowanie równoczesnych zakażeń dwoma wariantami koronawirusa: Omikronem i Deltą. Dlatego specjaliści rozpoczęli badanie niecodziennego zakażenia dwoma wariantami naraz – tak donosi Sara Quiros z Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologicznego i Chirurgii Klatki Piersiowej. Ekspertka informuje, że przypadków „podwójnego zakażenia koronawirusem” jest obecnie niewiele na terenie Hiszpanii i odnotowano je – jak dotąd – tylko w północnej części kraju. Sara Quiros zaznacza, że wciąż jest zbyt wcześnie, aby wysnuwać konkretne wnioski na temat równoczesnych zakażeń Deltą i Omikronem.

Źródło: PAP

Czytaj też:

Autor: Zuzanna Bartus

Komentarze
Czytaj jeszcze: