Kogo atakują kleszcze?
Kleszcze to największa zmora wiosennych i letnich dni. Temperatura sprzyja lżejszym, odkrywającym ciało ubraniom. Wystarczy w takim stroju wybrać się do lasu czy na łąkę, a już jesteśmy narażeni na przyniesienie do domu pasożyta. Te insekty z daleka wyczuwają zapach potu, zeskakują na potencjalnego żywiciela i szukają odpowiedniego miejsca na to, aby wbić się w skórę. To dlatego tak ważny jest odpowiedni ubiór na wyjście do lasu – kleszcz nie poradzi sobie z warstwą materiału. Uchroni nas to nie tylko przed nieprzyjemną koniecznością usunięcia go, ale i zapobiegnie ryzyku zarażenia się poważnymi chorobami, w tym boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.
Badania naukowe dowodzą jednak, że oprócz nieodpowiedniego ubioru, na atak kleszczy może narazić nas... grupa krwi. Jedna z nich jest szczególnie chętnie „wybierana” przez te pasożyty.
Którą grupę krwi preferują kleszcze?
Kwestię preferencji kleszczy zbadali naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Czechach. W eksperymencie uczestniczyło 100 osób, a wyniki okazały się zaskakujące. Pajęczaki w znacznej większości atakowały ludzi z grupą krwi A (36% przypadków). Najmniej chętne były wobec tych z grupą B (15% przypadków).
Warto dodać, że w Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh+.