fot. pixabay.com
2,6 miliona Polaków nie płaci
Jak pisze „Super Express”, Poczta Polska nasiliła ostatnio akcję ściągania zaległego abonamentu. W Polsce już 2,6 milionów użytkowników radia i telewizji uchyla się od tego obowiązku. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Jeśli nie pomagają wysyłane pocztą upomnienia, poczta kieruje sprawę do urzędów skarbowych i komorników. „Egzekucją długu zagrożone są tysiące osób” – przestrzega tabloid. Dłużnicy będą zmuszeni spłacić zaległości z ostatnich pięciu lat – starsze bowiem się przedawniają.
Nie będzie abolicji
O sprawie alarmuje również money.pl. Komornicy w całej Polsce nachodzą emerytów – pisze portal. „Mam w ciągu siedmiu dni wpłacić 820 zł, bo inaczej komornik wejdzie mi na świadczenie. Podobne wezwania dostało jeszcze dwóch sąsiadów” – skarży się natomiast na łamach lokalnej prasy pan Władysław z Gdańska.
Już jakiś czas temu rząd zapowiadał „abolicję abonamentową” dla niepłacących. Wówczas osoby, które ignorowały do tej pory opłacanie abonamentu RTV, nie musiałyby spłacać zaległych długów. Odpowiednia ustawa jednak nigdy nie powstała. „Ta sprawa już dawno powinna być rozwiązana poprzez zmianę finansowania mediów publicznych i zniesienie abonamentu” – twierdzi Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych.
Stawki abonamentu od stycznia 2019 roku
Od początku nowego roku stawki abonamentu nie ulegną zmianie. Miesięcznie za korzystanie z radia trzeba będzie zapłacić 7 złotych, z telewizora – 22,7 złotych. Przy wniesieniu opłat z góry naliczana jest zniżka. Niepłacenie abonamentu RTV wiąże się natomiast z karą, która wynosi trzydziestokrotność miesięcznej stawki, a więc 681 złotych.
Autor: Maria Staroń