Nie tylko do robienia ludzików! Jak wykorzystać kasztany? Podpowiadamy

Kasztany zbierane na spacerze w parku lub lesie zwykle służą nam do stworzenia jesiennych dekoracji. Ale czy można znaleźć dla nich jeszcze jakieś inne zastosowanie? Oczywiście! Z okazji przypadającego na 3 października Dnia Kasztana przedstawiamy 3 pomysły na niestandardowe wykorzystanie kasztanów w codziennym życiu.

Płyn do prania z kasztanów - przepis

Proszek, który leży na ulicy? Tak! Wystarczy, że zbierzesz 7-10 kasztanów, a następnie opłuczesz je i pokroisz na małe kawałeczki (możesz użyć do tego robota kuchennego). Rozdrobnione kawałki kasztanów zalewasz 500 ml gorącej wody i odstawiasz na minimum 30 min. Po tym czasie kasztany odcedzasz, a pozyskany płyn wlewasz w pralce do zbiornika na proszek do prania. Pamiętaj, że taka mieszanka nadaje się wyłącznie do prania kolorowego. Jeśli chcesz wykorzystać miksturę do prania białych rzeczy, musisz pamiętać o tym, żeby usunąć wcześniej skórkę  kasztanów. Płyn z kasztanów możesz używać maksymalnie do 3 dni od jego stworzenia.

Zobacz też: Kasztany schowane pod łóżko czynią cuda? Przekonaj się, jakie mają właściwości

Lecznicza nalewka z kasztanów – jak ją zrobić?

Możesz ją pić lub wykorzystać jako środek leczniczy do nacierania. Wystarczy, że zbierzesz około 35 kasztanów, pokroisz na ćwiartki, wrzucisz do słoja i zalejesz 0,5 litra spirytusu. Taka mikstura będzie gotowa do użycia po około 30 dniach. Powinieneś pić około 5 kropli dziennie kasztanówki. Pomoże to uregulować Twoje ciśnienie krwi i zapobiegnie powstawaniu żylaków. Nalewka z kasztanów może również być używana zewnętrznie na skórę. Nacierając nią ciało, pozbędziesz się bólu mięśni i stawów.

 

Czytaj także: Kasztany jadalne. Gdzie je można dostać i co z nich zrobić?

Kasztany – środek na mszyce i pająki

Jeśli chcesz uporać się z mszycami i pająkami, wykorzystaj do tego kasztany. Obaj nielubiani w naszych domach goście nienawidzą kasztanowego aromatu. Jak to wykorzystać? Kasztany z naciętą skórką należy rozłożyć w tych miejscach domu, w których najczęściej natrafiasz na pająki. Nacięta skórka pozwoli uwolnić aromat kasztana, skutecznie odstraszając pajęczaki. Mszyc pozbędziesz się natomiast, tworząc kasztanowy proszek. W tym celu zblenduj kasztany i wymieszaj je z gorącą wodą. Ostudzoną miksturą spryskaj rośliny.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś nietypowe zastosowania kasztanów? Podziel się nimi koniecznie w komentarzu!

Autor: Magdalena Łoboda

Komentarze
Czytaj jeszcze: