Nie żyje William Hurt
Niedawno, syn Williama Hurta – Willi – zamieścił za pośrednictwem portalu Deadline Hollywood smutną wiadomość:
Z wielkim żalem rodzina Hurtów opłakuje śmierć Williama Hurta, ukochanego ojca, zdobywcy Oscara, który zmarł 13 marca 2022 roku (tydzień przed swoimi 72. urodzinami)
– brzmi wpis zamieszczony przez Williego Hurta.
O śmierci swego przyjaciela doniósł również były wydawca tygodnika „Variety”, obecnie konsultant branżowy – Gerry Byrne:
William Hurt, ceniony aktor najbardziej znany ze swojej nagrodzonej Oscarem roli w filmie „Pocałunek kobiety pająka” z 1985 roku oraz grze w […] „Historii przemocy” i „Dzieci gorszego boga”, zmarł w wieku 71 lat
– czytamy w mediach społecznościowych czasopisma „Variety”.
Zdobywca Oscara…
William Hurt urodził się 20 marca 1950 roku w Waszyngtonie. W latach 1972-1975 studiował dramat w nowojorskiej szkole Juilliard, gdzie uczęszczali także aktor Christopher Reeve i komik Robin Williams. Na kinowym ekranie debiutował w dramacie Kena Russella „Odmienne stany świadomości” (1980 rok). Za rolę w tym filmie, William Hurt był nominowany do nagrody Złotego Globu. Dorobił się Oscara za udział w produkcji „Pocałunek kobiety pająka” w reżyserii brazylijskiego reżysera Hectora Babenco. W filmie wcielił się w głównego bohatera Luisa Molina.
Aktor znany z filmu „Incredible Hulk” i gwiazdor Marvela
Największy rozgłos zyskał za sprawą roli w filmie Marvela „Incredible Hulk” (2008 rok) w reżyserii Louisa Leterriera. W tej fantastycznonaukowej produkcji zagrał u boku cenionego aktora Edwarda Nortona, uroczej Liv Tyler i osławionego Tima Rotha. William Hurt wcielił się w Thaddeusa Rossa – ojca Betty Ross i generał armii Stanów Zjednoczonych, który obsesyjnie pragnie schwytać Hulka.
William Hurt – pozostałe role…
Aktor ma na swoim koncie ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych. Jego najgłośniejsze wcielania filmowe, to: „Żar ciała” (1981 rok), „Wielki chłód” (1983 rok), czy „Park Gorkiego” (1983 rok), w którym wystąpiła także polska aktorka Joanna Pacuła. „Wszystko za życie” (2007 rok) w reżyserii Seana Penna, „Robin Hood” (2010 rok) Ridley’a Scotta, czy „Zimowa opowieść” (2014 rok) Akiva Goldsmana.
Czytaj też: