Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach - to je możesz spotkać na swojej drodze. Co wtedy robić?

Spacerując po lesie, możemy natknąć się na jego mieszkańców. Jeśli na naszej drodze zobaczymy np. niedźwiedzia, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Jakie są kolejne kroki?

Czy przebywanie w lesie jest zdrowe?

Spędzanie czasu w lesie w niezwykle pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie – zwłaszcza psychiczne. Przebywanie na łonie natury jest prostą i całkowicie darmową metodą, która może poprawić naszą jakość życia. Jak się okazuje, wystarczy zaledwie 20 minut na świeżym powietrzu, aby obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Spokojne spacery po lesie sprawiają, że umysł zaczyna odpoczywać, odprężać się, dzięki czemu potem jest w stanie lepiej działać np. w obszarze kreatywnym.

Aby jednak w pełni korzystać z uroków lasów, musimy być świadomi, kogo możemy spotkać na swojej drodze. Mowa o mieszkańcach lasu – niektórzy z nich mogą nie być do nas przyjaźnie nastawieni.

Jakie są niebezpieczne zwierzęta w lesie?

Żmija zygzakowata – ten gad nieszczególnie dąży do spotkań z ludźmi i raczej nie zdarza mu się celowo kąsać. Jeśli zobaczysz obok siebie żmiję, to postaraj się zachować spokój, i jak najdalej odsunąć się od miejsca, w którym ta się znajduje. Nie prowokuj zwierzęcia – rzucanie przedmiotami czy szturchanie patykiem może doprowadzić do reakcji obronnej, w trakcie której żmija zacznie robić się agresywna.

Jeśli jednak dojdzie do niebezpiecznego spotkania i żmija gdzieś nas ukąsi, to najpierw należy oddalić się od miejsca zdarzenia – powoli, nie biegiem, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Kończynę należy unieruchomić, ale nie używać opasek uciskowych, i wezwać pomoc. Choć w filmach często pokazane jest wysysanie jadu, to nigdy nie powinniśmy tego powarzać w rzeczywistości.

fot. Shutterstock

Kleszcz pospolity – choć nie jest duży, to może wywołać spore zamieszanie. Wybierając się do lasu powinniśmy maksymalnie zadbać o ochronę przed kleszczami – przydatny jest nie tylko strój, który zasłania skórę, ale i specjalne preparaty (najczęściej są w formie spray’u) o działaniu odstraszającym. Jeśli w domu zorientujemy się, że podczas wycieczki wbił się nam kleszcz, to powinniśmy wyciągnąć go, używając specjalnych narzędzi, które dostępne są m.in. w aptekach. Jeśli nie czujemy się pewnie, by samodzielnie usunąć insekta, to możemy udać się do lekarza. Nigdy nie powinniśmy drażnić kleszcza, dłubać w nim, naciskać na niego. Może to sprawić, że usuniemy jego część, ale drobne elementy wciąż zostaną w skórze i wyciągnięcie ich będzie dużo trudniejsze.

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach - to je możesz spotkać na swojej drodze. Co wtedy robić?

fot. Shutterstock

Wilk – spotkania z nimi należą do rzadkości, bo te zwierzęta nie lgną do ludzi, raczej się ich boją. Jeśli jednak zdarzy się, że na naszej drodze zobaczymy wilka, który idzie w naszym kierunku, warczy lub poszczekuje, to najlepiej jest zacząć robić hałas i machać rękami – w ten sposób do zwierzaka dojdzie informacja o naszej obecności. Jeśli mimo to wilk dalej się do nas zbliża, to możemy rzucać w niego przedmiotami czy ziemią. Gdy wilk zacznie się wycofywać, my również powinniśmy możliwie jak najdalej się od niego oddalić.

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach - to je możesz spotkać na swojej drodze. Co wtedy robić?

fot. Shutterstock

Niedźwiedź – mało kiedy atakuje człowieka, raczej stara się go unikać. Najważniejsze, w przypadku spotkania zwierzęcia, jest to, aby nie sprowokować go do wykonania agresywnego ruchu. Spacerując po lesie (zwłaszcza w miejscach o słabej widoczności) warto momentami zachowywać się nieco głośniej – mówić, klaskać. Zaznaczy to naszą obecność i przebywający nieopodal niedźwiedź będzie wiedział, że jesteśmy obok. Powinien wtedy sam nas ominąć. Co w przypadku spotkania niedźwiedzia? Trzeba się jak najbardziej się od niego odsunąć i poczekać, aż odejdzie. Podczas wycieczki możemy też natknąć się na samotne małe niedźwiadki – choć wyglądają tak uroczo, że możemy mieć ochotę podejść bliżej, musimy pamiętać, że w pobliżu jest gdzieś matka. Ona, w obronie młodego, może zrobić się agresywna. 

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach - to je możesz spotkać na swojej drodze. Co wtedy robić?

fot. Shutterstock

Oceń ten artykuł 0 0