Trąba powietrzna w Małopolsce
W miniony weekend przez Polskę przeszły intensywne opady deszczu i wichury. Deszcz, który padał nieprzerwanie przez wiele godzin, spowodował podtopienia, zalania i inne zniszczenia. Ze skutkami gwałtownej pogody walczyli mieszkańcy i strażacy. Najwięcej działań interwencyjnych odnotowano w województwach podkarpackim, mazowieckim i małopolskim. Co ciekawe, w czasie nawałnic i burz zaobserwowano nawet trąbę powietrzną. Nagranie z powiatu nowosądeckiego opublikowano w sieci.
Polscy Łowcy Burz udostępnili nagranie
Jeden z mieszkańców Korzennej zarejestrował niecodzienne zjawisko. Dostrzegł je w poniedziałkowe popołudnie, około godziny 15:00. Materiał udostępniono na popularnej stronie Polscy Łowcy Burz, na której często prezentowane są nagrania czy zdjęcia pokazujące pogodowe anomalie.
Uwaga! Nagranie zawiera wulgaryzmy.
Jak powstaje trąba powietrzna?
Trąba powietrzna to wirująca gwałtownie kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi lub wody i podstawą chmury burzowej. Jej powstanie w dużym skrócie wiąże się ze zbieganiem się poziomo dwóch prądów powietrza – zimnego i ciepłego. Ciepłe powietrze znajduje się początkowo niżej. Później zimne powietrze opada, a ciepłe – przesuwa się do góry.
Autor: Katarzyna Solecka