Niedźwiedzie kontra elektryczne ogrodzenie. Zobacz, jak dostały się do pasieki! [WIDEO]

Fotopułapki są doskonałym narzędziem do obserwacji dzikich zwierząt w naturalnym środowisku. Kamery zamontowane w odpowiednim miejscu rejestrują sytuacje, których nie moglibyśmy być świadkami. Ostatnio na facebookowej stronie Fotopułapki - Trail Cameras, na której regularnie udostępniane są materiały z różnych zakątków świata, pojawił się film z niedźwiedziami w rolach głównych.

Niedźwiedzie buszują w pasiece

Na nagraniu możemy zobaczyć, jak niedźwiedzie próbują dostać się do miodu. Podchodzą do pasieki, przechodzą ostrożnie przez ogrodzenie i starają się dostać do uli. Materiał użytkownika TikToka o nazwie @nerdis.alija został zarejestrowany w Prizren w Kosowie. 

Co jedzą niedźwiedzie? Czym żywią się te zwierzęta?

Niedźwiedź brunatny jest wszystkożerny. Jego dieta bazuje na roślinach i mięsie. W jadłospisie tego ssaka znajdują się zarówno drobne, jak i duże zwierzęta, od mrówek, larw, owadów przez ryby po dziki, jelenie, a w Bieszczadach nawet żubry. Drapieżniki nie pogardzą również padliną. Gdy zniknie śnieg i pojawią się młode trawy i zióła, przestawia się na pokarm roślinny, którym latem i jesienią wzbogacają m.in. owoce malin, borówek i jarzębiny. Niedźwiedź je również korzenie, pędy czy miód.

Czy niedźwiedź może zjeść człowieka?

Niedźwiedzie żyją m.in. w polskich lasach. Możemy je spotkać m.in. w czasie wędrówek po tatrzańskich czy bieszczadzkich szlakach. Nic więc dziwnego, że czasem turyści zastajawiają się nad tym, czy niedźwiedź może zaatakować i zjeść człowieka?

Warto pamiętać o tym, że ten drapieżnik nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary. Zazwyczaj zwierzę oddala się, gdy zobaczy lub usłyszy ludzi w pobliżu. My na ich widok powinniśmy zrobić to samo. Osobniki przyzwyczajone do obecności człowieka mogą jednak być niebezpieczne i zbliżać się do nas, do samochodów czy posesji, aby zdobyć pożywienie. Możliwy jest również atak, gdy zwierzę poczuje się zagrożone lub przestraszymy je naszą obecnością. Takie przypadki są jednak w Polsce dużą rzadkością. 

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze