Dlaczego tylko Omikron?
Wiemy już, że przebycie infekcji SARS-CoV-2 umożliwia wytworzenie się przeciwciał, które – przez jakiś czas – chronią nasz organizm przed ponownym zakażeniem. Jednakże, w przypadku Omikrona, mamy do czynienia z niecodzienną sytuacją. Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uczula na to, że przechorowanie najnowszego szczepu koronawirusa powoduje wytworzenie się przeciwciał tylko wobec samego Omikrona. Nie dotyczy to pozostałych wariantów, z którymi się zmagamy. Ekspert zawraca także uwagę na jesienne rokowania…
Na jakie warianty jesteśmy narażeni?
Według badań dr Anniki Roessler z Uniwersytetu w Insbrucku, wynika, że omikronowa infekcja nie zapewnia przeciwciał w walce z Deltą, Betą oraz Alfą. Profesor Pyrć powołuje się na ustalenia austriackich badaczy, którzy sugerują, iż zakażenie Omikronem – z podgrupy BA.1 – wywołuje w organizmie wysoką naturalizację. Ale dotyczy to tylko samego Omikrona. A trzeba brać pod uwagę fakt, że osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19 nie posiadają przeciwciał chroniących przed Deltą, Betą, czy Alfą.
Jak odróżnić szczep Omikron od innych wariantów?
Wirusolodzy apelują, że jest to mutacja, która rozprzestrzenia się szybciej, iż dotychczas znane szczepy wirusa. W zestawieniu z wcześniej wykrytymi wariantami Covid-19, Omikron wywołuje mniej poważne objawy. Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci zakażeni nową mutacją wirusa odczuwają jeden, wspólny symptom – drapanie w gardle. Natomiast poprzednie szczepy wywoływały bóle gardła. Najczęściej występującymi symptomami w przypadku zakażenia Omikronem, są:
- drapanie w gardle,
- nieżyt nosa,
- suchy kaszel,
- ból mięśni w dolnej części pleców.
Jednoczesne zakażenia Deltą i Omikronem…
Jakiś czas temu, służby medyczne w Hiszpanii potwierdziły na terenie kraju występowanie równoczesnych zakażeń dwoma wariantami koronawirusa: Omikronem i Deltą. Dlatego specjaliści rozpoczęli badanie niecodziennego zakażenia dwoma wariantami naraz – tak donosi Sara Quiros z Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologicznego i Chirurgii Klatki Piersiowej. Ekspertka informuje, że przypadków „podwójnego zakażenia koronawirusem” jest obecnie niewiele na terenie Hiszpanii i odnotowano je – jak dotąd – tylko w północnej części kraju.
Źródło: PAP
Czytaj też:
Autor: Zuzanna Bartus