Niezwykłe zjawisko na niebie już wkrótce. Pierwszy raz od 18 lat

Już wkrótce Wielkie Zatrzymanie Księżyca. Naturalny satelita znajdzie się znacznie bliżej Ziemi niż zwykle. Ostatni raz podobne zjawisko można było oglądać 18 lat temu!

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Truskawkowy Księżyc już 11 czerwca

Czerwcowa pełnia wypada w środę, czyli 11.06. Nosi ona nazwę Truskawkowej Pełni, która z kolei ma swoją genezę u rdzennej ludności Ameryki – to w tym miesiącu zbierano dzikie truskawki. Co ciekawe, funkcjonuje jeszcze kilka innych określeń, w tym np. Miodowa Pełnia czy Kwiatowa Pełnia. Te z kolei mają związek z okresem kwitnięcia roślin czy zbiorami miodu.

Nie oznacza to oczywiście, że Księżyc zmieni barwę na czerwoną lub różową. Choć w tym wypadku może być nieco inaczej. Wszystko za sprawą innego zjawiska astronomicznego, które zbiega się z pełnią. Chodzi o Wielkie Zatrzymanie Księżyca.

Wielkie Zatrzymanie Księżyca – o co chodzi?

11 czerwca, oprócz Truskawkowej Pełni, na niebie zajdzie jeszcze jedno, niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne – tzw. Wielkie Zatrzymanie Księżyca. Występuje ono raz na 18,6 roku, dlatego tym bardziej warto spojrzeć w górę i podziwiać ten niecodzienny spektakl.

Czym właściwie jest to zjawisko? Nasz naturalny satelita porusza się po orbicie nachylonej względem płaszczyzny ekliptyki, a w czasie Wielkiego Zatrzymania jego droga po niebie osiąga maksymalne wychylenie – zarówno na północ, jak i na południe. Księżyc wschodzi i zachodzi wtedy wyjątkowo daleko od „normalnych” punktów na horyzoncie, a jego trasa po niebie wydaje się nietypowo wysoka lub niska – w zależności od lokalizacji obserwatora.

W czasie pełni, nisko zawieszony nad horyzontem Księżyc może wydawać się większy i przybierać intensywny, pomarańczowy odcień – to tzw. iluzja księżycowa. Efekt ten będzie szczególnie widoczny właśnie przy wschodzie i zachodzie.

Kiedy spojrzeć w niebo? Oto momenty, kiedy Księżyc będzie najniżej, a co za tym idzie – efekt będzie jak wyjęty z bajkowych ilustracji!

  • 10 czerwca wieczorem,
  • Noc z 10 na 11 czerwca, tuż po zachodzie Słońca,
  • 11 czerwca o 9:43.

Tę niezwykłą pełnię najlepiej będzie widać na plażach bałtyckich, górskich polanach i mazurskich łąkach. Warto wybrać również wysoko położone punkty widokowe w dużych miastach.

Oceń ten artykuł 5 0

Ogólna ocena Niezwykłe zjawisko na niebie już wkrótce. Pierwszy raz od 18 lat to: 100% / 100%, uzyskana z: 5 głosów.