hity na MAXXa
hity na MAXXa

Odpoczynek nad wodą? Warto to sprawdzić!

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla w mediach społecznościowych: "Planujesz odpoczynek nad wodą? Jeśli tak, to koniecznie odwiedź Serwis Kąpieliskowy i sprawdź, jakie warunki zastaniesz na miejscu". Informacje w tej sprawie pojawiły się również na gov.pl. Szczegóły przytaczamy poniżej.

Serwis Kąpieliskowy

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swojej oficjalnej stronie komunikat w sprawie Serwisu Kąpieliskowego w 2022 r. Osoby, które decydują się na wypoczynek nad wodą, będą mogły znaleźć w nim informacje na temat: jakości wody, warunków panujących na kąpielisku, jego infrastruktury oraz klasyfikacji i profilu. Dotyczy to zgłoszonych, wyznaczonych uchwałami rad gmin miejsc.

Wyniki badań prowadzonych przez (kontrola urzędowa) oraz organizatora kąpieliska (kontrola wewnętrzna) można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej pod adresem sk.gis.gov.pl. Patrz TUTAJ.

Na portalu znajduje się lista kąpielisk, dostępne są również informacje organizacyjne, raporty i wyniki badań – podkreśla instytucja.

Sezon kąpielowy

Podaje się, że sezon kąpielowy w Polsce rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 września. W tym czasie, w zależności od indywidualnych decyzji, otwierają się i zamykają poszczególne miejsca przeznaczone do kąpieli. Polska Agencja Prasowa zaznacza, że woda jest monitorowana pod kątem: zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki), obecności materiałów smolistych, szkła, tworzyw sztucznych, gumy i in. GIS dodaje, że dotyczy to także zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego.

Zakaz kąpieli wydawany jest w sytuacji, w której dopuszczalne wartości parametrów zostają przekroczone. Po ponownym badaniu i uzyskaniu odpowiednich wyników możliwość bezpiecznego użytkowania kąpieliska zostaje przywrócona. 

Partia pieczarek znika z obrotu. Na co zwrócić uwagę? [OSTRZEŻENIE PUBLICZNE]
Producent wycofuje partię produktu z rynku. GIS ostrzega osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny. Opublikowano ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Komunikaty pojawiły się na oficjalnej stronie i w mediach...

Źródło: GIS / PAP

Oceń ten artykuł 0 0