Jak NIE dokarmiać?
By pomóc i nie zaszkodzić ptakom, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze należy zacząć okres dokarmiania dopiero wtedy, gdy na zewnątrz będzie sporo śniegu, który uniemożliwia dogodny dostęp do naturalnego pożywienia. Jeżeli nie dostosujemy się do tych zaleceń, ptaki mogą wtedy „odzwyczaić się” od swojego naturalnego szukania pożywienia i będą czekały na nakarmienie przez człowieka. Gdy nie dostaną od niego jedzenia, zaczną głodować.
Zatem dokarmianie to pewnego rodzaju zobowiązanie, które trzeba konsekwentnie wykonywać. Należy pilnować, by jedzenia nigdy nie zabrakło, ale też, żeby nie było go w nadmiarze. Trzeba pamiętać również o nieużywaniu soli i innych przypraw. Stałym błędem podczas dokarmiania zwierząt jest używanie do tego pieczywa, ponieważ działa ono bardzo niekorzystnie na nerki, odwadnia organizm i powoduje szereg innych chorób. To wszystko za sprawą sporej ilości soli, użytej w produkcji pieczywa. Miejsce położenia pokarmu także ma znaczenie - nie należy rzucać go do wody. Zdecydowanie lepiej jest go położyć w czystym i spokojnym miejscu.
Podsumowując:
- Nie karm chlebem
- Nie dodawaj soli
- Nie syp nadmiaru karmy
- Nie wrzucaj pokarmu do wody
- Nie ustawiaj karmnika w niebezpiecznym miejscu: przy jezdni, budzie psa, w pobliżu kota, dużej ilości ludzi i okien budynków
Jak można dokarmiać ptaki?
Obok karmnika postaw poidełko, w którym znajduje się zawsze świeża woda. Pamiętajmy, że w zimie niestety bardzo często ptaki dokarmiane są chlebem, który odwadnia ich organizm. Również należy zadbać o higienę karmnika i całego miejsca dokarmiania. Nie może znaleźć się tam przeterminowane jedzenie, ponieważ mocno zaszkodzi zwierzętom. Jeżeli jesteśmy w parku i chcemy nakarmić duże ptaki (łabędzie i kaczki), pokarm należy zostawić w spokojnym miejscu na trawniku bądź nad brzegiem rzeki.
Duże ptaki można karmić:
- Ziarnami zbóż: słonecznik, proso, kasze, kukurydza, płatki owsiane
- Gotowanymi warzywami (pokrojone i niesolone): marchew, buraki, kapusta, ziemniaki
Natomiast małe ptaki, takie jak sikorki, kosy, dzięcioły, raniuszki, mazurki, wróble, szczygły, czy grubodzioby karmimy w specjalnie przygotowanych karmnikach. Ustawiamy go z dala od zagrożeń i w miejscu dobrze widocznym, umożliwiającym swobodne wzbicie się do lotu.
Małe ptaki można karmić:
- Drobnymi ziarnami zbóż: słonecznik, proso, czarnuszka, płatki owsiane i ryżowe
- Słoniną (niesoloną; może wisieć maksymalnie do dwóch tygodni)
- Orzechami: włoskie, ziemne niesolone, laskowe)
- Suszone owoce (niekandyzowane)
- Pyzami dla ptaków (specjalne gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków w papierowym kubku)
Zobacz także: