Czym jest odpust zupełny?
Odpust zupełny polega na tym, że Bóg daruje człowiekowi karę za popełniane grzechy. Zyskać może go osoba ochrzczona. „Przeznaczany" jest "na użytek własny", ale można również ofiarować go za zmarłych. Po uzyskaniu odpustu zupełnego „stan osoby”, która go uzyskała, porównywalny jest do momentu chrztu, nie musi pokutować, za popełnione grzechy. Jeśli ktoś umrze po uzyskaniu odpustu zupełnego, nie będzie musiał przechodzić przez czyściec i trafi od razu do nieba. Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków.
Kiedy można go uzyskać?
W 2021 roku będzie można uzyskać odpusty za zmarłych przez cały miesiąc listopad. Dekret Penitencjarii Apostolskiej z 2020 roku obowiązuje również w roku 2021. W ubiegłym roku przedłużono możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla zmarłych wiernych.
Jak uzyskać odpust zupełny?
Odpust zupełny można uzyskać na kilka sposóbów:
Sposób pierwszy
- spełnienie zwykłych warunków odpustu
- nawiedzenie cmentarza i modlitwa na cmentarzu za zmarłych przez 8 dowolnych dni w listopadzie
Sposób drugi
- nawiedzenie kościoła lub kaplicy we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny, wraz z modlitwą, należy odmówić "Ojcze nasz" i "Wierzę"
- trzeba spełnić zwykłe warunki odpustu
Taką formę odpustu można uzyskać dowolnego dnia listopada.
Zwykłe warunki odpustu to:
• brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
• bycie w stanie łaski uświęcającej, nie można popełnić grzechu ciężkiego, jeśli już taka sytuacja się wydarzy, trzeba skorzystać z sakramentu spowiedzi
• przyjęcie Komunii świętej
• odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Papież, może być to modlitwa „Zdrowaś Mario” lub „Ojcze nasz”
Źródło: Archidiecezja Katowicka