Las w słoiku
Wszystko zaczęło się od poszukiwania bezpiecznego sposobu na transport egzotycznych roślin czy owadów z zachowaniem odpowiedniego mikroklimatu. Botanik, dr Nathaniel Bagshaw Ward, wpadł na pomysł, by spróbować przewożenie tych delikatnych organizmów w szczelnie zamkniętym szkle. Tak wynalazł Wardian Case, które później używano już powszechnie.
Jak to zrobić?
Lasy czy ogrody w słoiku cieszą się ogromną popularnością. Są wygodną i efektowną ozdobą. W sklepach znajdziemy rozmaite propozycje, ale - jeżeli mamy odrobinę czasu - możemy przygotować swoją autorską wersję w domu. Nic trudnego!
W sieci znajdziemy wiele filmików instruktażowych i mnóstwo informacji na temat tego, które rośliny są odpowiednie do słoika. Ich wybór jest kwestią indywidualną, należy też pamiętać o kilku innych sprawach. Ważny jest drenaż, do którego najlepiej użyć keramzyt i podłoże dopasowane do potrzeb roślin. W szkle bardzo dobrze mogą wyglądać kompozycje z paprotek, mchów, bluszczu pospolitego(Hedera helix), fitonii(Fittonia verschaffeltii) czy kwitącego skrzydłokwiatu(Spatifilium).
- Usypujemy warstwę keramzytu 2-3 cm
- Przygotowujemy podłoże w zależności od potrzeb rośliny
- Wybieramy rośliny
- Delikatnie obsypujemy układ korzeniowy
- Za pomocą pęsety i pałeczek np.do sushi sadzimy roślinę (korzenie muszą być całe zasypane)
- Podlewamy rośliny (na dnie ma się pojawić 0,5 cm wody)
Przez pierwszy tydzień las w słoiku należy wietrzyć. Uchylaj wieko codziennie na ok 15-30 minut, by rośliny mogły przyzwyczaić się do nowych warunków.
Autor: Katarzyna Solecka