Ogromna lawina przy popularnym szlaku w Tatrach! "Takie potwory zjeżdżają na drogę do Morskiego Oka" [FOTO]

Ferie trwają, ale pogoda nie zachęca do spacerów tych, którzy odpoczywają w górach. Ostatnio tuż przy drodze do Morskiego Oka zeszła potężna lawina. W sieci możecie zobaczyć zdjęcie.

Lawina tuż przy drodze do Morskiego Oka

Jakie warunki panują w Tatrach? Niekorzystne. Jest ślisko i mokro. W wyższych partiach chmury ograniczają widzialność i obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

W sieci pojawiły się zdjęcia z drogi do Morskiego Oka, która zimą nie jest bezpieczna. Kilka dni temu leśniczy Grzegorz Bryniarski informował o lawinie, która dotarła do tafli jeziora, a niedawno zeszła kolejna. Przewodniczka tatrzańska Maja Sindalska opublikowała na stronie Aktualne warunki w Tatrach zdjęcie, na którym widać, jak ogromna masa śniegu zjechała Żebem Żandarmerii - niedaleko jednej z najpopularniejszych tras turystycznych.

Żleb Żandarmerii wyjechał sobie. Nie wiem kiedy. Ale po kolorze sądzę, że bardzo niedawno 

- informuje przewodniczka -

Takie potwory zjeżdżają na drogę do Morskiego Oka - ona wcale nie jest bezpieczna lawinowo!!! Czoło lawiny na szczęście zatrzymało się ok 100m od drogi tym razem. Zdjęcie z popołudnia 8.02.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aktualne Warunki w Tatrach (@aktualne_warunki_tatry)

Jakie są warunki na szlaku do Morskiego Oka?

Przed wyjściem na górskie szlaki zawsze należy sprawdzić komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego (tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-pogodowy) i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (lawiny.topr.pl/). 

Obecnie pogoda nie zachęca do wycieczek. W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Niski pułap chmur w połączeniu z opadem śniegu, znacznie ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Śnieg jest przewiany i słabo związany z podłożem, miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, przebieg szlaków jest niewidoczny.

Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

W dolinach szlaki są pokryte świeżym śniegiem, pod którym miejscami zalega warstwa lodu. Jest bardzo ślisko. Wybierając się na niżej położone szlaki w dolinkach, TPN zaleca zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe. Oprócz oblodzeń, na niżej położonych szlakach miejscami występuje błoto pośniegowe (niezbędne będą solidne, nieprzemakalne buty).

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze