hity na MAXXa
hity na MAXXa

Oscary tuż-tuż. Poznaj 12 najciekawszych faktów o najpopularniejszej nagrodzie filmowej

Nie istnieje bardziej prestiżowe odznaczenie w branży filmowej niż Oscar. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę 12 fascynujących informacji dotyczących najpopularniejszej nagrody filmowej.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Początki pełne skromności 

Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku i była znacznie skromniejsza niż dzisiejsze gale. Nagrodzono wówczas filmy w 13 kategoriach. Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach.

2. Rekordziści wśród filmów

Tylko trzy filmy mogą pochwalić się zdobyciem 11 Oscarów: "Ben-Hur", "Titanic" i "Władca Pierścieni: Powrót króla". Jednak tylko "Władca Pierścieni" zgarnął statuetki we wszystkich nominowanych kategoriach.

3. Pięć wielkich Oscarów

Zaledwie trzy produkcje: "Ich noce", "Lot nad kukułczym gniazdem" i "Milczenie owiec" zdobyły pięć najważniejszych Oscarów (film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska i kobieca).

4. Królowie nominacji

Filmy "Titanic", "Wszystko o Ewie" i "La La Land" otrzymały najwięcej, bo aż 14 nominacji do Oscara.

5. Giganci branży

Wśród studiów i firm, Metro-Goldwyn-Mayer oraz Walt Disney to te, które zgarnęły najwięcej nominacji i statuetek. Disney może pochwalić się aż 26 Oscarowymi zwycięstwami.

6. Niespełnione marzenia o Oscarach

Roland Anderson i Alex North to osoby z największą liczbą nominacji (15), które nigdy nie zdobyły Oscara.

7. Aktorskie rekordy

Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis to jedyni aktorzy, którzy trzykrotnie zdobyli Oscara. W przypadku kobiet największą liczbę statuetek otrzymały do tej pory: Katharine Hepburn (4 Oscary), Ingrid Bergman i Meryl Streep (obie po 3 Oscary).

8. Młodość i doświadczenie

Najmłodszą laureatką Oscara jest Tatum O’Neal, która miała zaledwie 10 lat, gdy zdobyła statuetkę. Z kolei najstarszym zdobywcą Oscara jest Robert F. Boyle, który otrzymał Oscara honorowego w wieku 98 lat.

9. Statuetka pełna symboli

Oscar waży około 3,9 kg i ma 35 cm wysokości. Jego design symbolizuje pięć grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

10. Nietypowy wygląd statuetki

Tylko w dwóch przypadkach statuetka Oscara miała nietypowy wygląd. Edgar Bergen, słynny brzuchomówca, który występował z lalką, w 1937 roku został wyróżniony specjalną wersją statuetki wykonaną z drewna, która posiadała ruchome usta. Z kolei Walt Disney, który posiada rekordową liczbę nominacji do Oscara, za film "Królewna Śnieżka" w 1939 roku otrzymał jednego dużego Oscara oraz siedem mniejszych statuetek, przedstawiających krasnoludki.

11. Najkrótsze przemówienie

Akademia Filmowa ustaliła, że przemowy i podziękowania podczas ceremonii nie mogą przekroczyć łącznie 45 minut łącznie, co dotyczy wszystkich laureatów. Rekord najkrótszych podziękowań należy do Alfreda Hitchcocka i Williama Holdena, którzy ograniczyli się jedynie do słów "Dziękuję".

12. Oni odmówili przyjęcia Oscarów

W historii ceremonii wręczenia Oscarów zdarzyły się dwa przypadki odmowy przyjęcia nagrody. George Scott nie przyjął Oscara w 1970 roku za swój występ w filmie "Patton", a Marlon Brando postąpił podobnie trzy lata później, odmawiając przyjęcia statuetki za rolę w "Ojcu Chrzestnym".

96. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca 2024 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Ponownie role gospodarza wieczoru powierzono Jimmy'emu Kimmelowi.

"1670" najlepszym serialem 2023 roku? Powalczy o Orła z "Informacją zwrotną" i "Infamią"
Na początku marca poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2024. W kategorii "Najlepszy filmowy serial fabularny" znalazło się "1670". Z kim Jan Paweł z Adamczychy powalczy o statuetkę?

Oceń ten artykuł 0 0