hity na MAXXa
hity na MAXXa

Paliwa ekologiczne – analiza udziału procentowego w polskiej energetyce

Polska gospodarka opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla. Doskonale widać to w analizie udziału poszczególnych rodzajów paliwa wykorzystywanego w krajowej energetyce. Jak prezentuje się na tym tle znaczenie odnawialnych źródeł energii i gazu ziemnego? Jak struktura zmieniała się w poprzednich latach? Jak firmy i gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić na prądzie i gazie?

Z jakich źródeł pochodzi energia w Polsce?

Raport Transformacja energetyczna w Polsce przygotowany w marcu 2020 roku przez Forum Energii potwierdza dominującą rolę węgla w Polsce. W 2019 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej sięgnął aż 73,6%. Niemal połowa prądu pochodziła ze spalania węgla kamiennego – 48,1% (78,9 terawatogodzin), a udział węgla brunatnego wyniósł 25,5% (41,7 TWh). Na kolejnych miejscach znalazły się źródła odnawialne (15,4% udziału) oraz gaz ziemny (8,8%). Emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii wyniosła 412,5 mln ton ekwiwalentu CO2, co oznacza, że nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku i utrzymuje się na zbliżonym poziomie od dwóch dekad.

Jaką rolę odgrywa gaz w polskiej energetyce?

W 2019 roku w polskiej energetyce wzrósł udział gazu, który jest bardziej ekologicznym źródłem energii od węgla. O ile wartość emisyjna CO2 dla węgla kamiennego wynosi około 95 kg/GJ, a węgla brunatnego około 110 kg/GJ, w przypadku gazu ziemnego jest to w przybliżeniu 55 kg/GJ. Ogromną zaletę gazu ziemnego stanowi fakt, że jego spalanie nie powoduje emisji pyłów do atmosfery, co jest bardzo istotne w walce ze smogiem. Rośnie zużycie gazu wysokometanowego w energetyce. W 2018 roku osiągnęło ono wartość 17,2 mld m3, co oznacza wzrost o 0,8 mld m3.

Jak wygląda struktura paliw ekologicznych?

Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, w polskiej energetyce największy udział mają lądowe elektrownie wiatrowe, bo wynosi on aż 9,2%. Na liście obecna jest też fotowoltaika oraz elektrownie wodne. Pozostałe odnawialne źródła energii to paliwa ekologiczne, do których należą:

  • biogazowe – 1,2 TWh (0,7%),
  • biomasowe – 4,5 TWh (2,8%),
  • współspalanie biomasy 1,8 TWh (1,1%).

W 2020 roku w Polsce wyprodukowano 25 TWh energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co oznacza najwyższy wynik w historii. Jeszcze przed dekadą produkcja ta wynosiła niewiele ponad 10 TWh. Jednak za wzrost odpowiadają przede wszystkim lądowe elektrownie wiatrowe, a nie ekologiczne paliwa zaliczane do energii odnawialnej.

Jak oszczędzać na opłatach za energię?

Struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce nie zmieni się w drastycznie w ciągu najbliższych kilku lat, a to właśnie opłaty za emisję CO2 w wyniku spalania węgla odpowiadają za wzrosty cen energii elektrycznej. Jednak gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa mają pole manewru w kwestii ochrony przed potencjalnymi wzrostami cen energii.

Dobrym rozwiązaniem problemu opłat za gaz i prąd może być zmiana sprzedawców tych źródeł energii.  Aktualnie można tego dokonać nawet przez internet, bez zbędnych formalności. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie niezależnego sprzedawcy prądu i gazu dla firmPo Prostu Energia S.A. Ważną pozycję w ofercie sprzedawcy zajmuje oferta eko dotycząca energii elektrycznej z gwarancją pochodzenia z OZE.

 

Oceń ten artykuł 0 0