Pijesz gorącą herbatę z miodem? Nie popełniaj tego błędu!

Jesień i zima to idealny czas na rozgrzewającą herbatkę z miodem? Zdecydowanie tak. Warto jednak pamiętać o tym, by - tak jak wiele osób - nie popełniać podstawowego błędu i nie dodawać „płynnego złota” do wrzątku!

Miód - zdrowotne właściwości 

Dzieci uczą się o tym, że pszczoły są odpowiedzialne za produkcję miodu. Przynoszą do ula nektar kwiatowy lub spadź, które są następnie przetwarzane na miód za pomocą enzymów i innych substancji biologicznie czynnych. Co najważniejsze, miód jest wolny od zanieczyszczeń chemicznych, ponieważ pszczoły są bardzo wrażliwe na toksyny. Z wiekiem dowiadujemy się, że „płynne złoto” jest nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe.

Miód nie jest tylko smacznym dodatkiem do potraw. Jest niezastąpionym lekarstwem na wiele dolegliwości, takich jak choroby skóry, mięśni i stawów, choroby układu moczowego, nerwice, depresje i bezsenność. Ma dobroczynny wpływ na serce, mózg i gojące się rany, ale również działa lepiej niż niektóre antybiotyki. Przypuszcza się, że miód może służyć do opracowania nowych leków, a także do leczenia oparzeń i infekcji skóry.

Miód jest również wspaniałym produktem do pielęgnacji urody. Regularne stosowanie miodu pomaga zachować młodość i urodę. Możesz go używać jako maseczkę do twarzy, balsam do ciała, a nawet do przygotowania kąpieli.

Dodajesz miód do gorącej herbaty? To błąd. Jaka temperatura jest odpowiednia?

Spożywanie jednej łyżki miodu dziennie pomoże poprawić naszą odporność i samopoczucie. Ale pamiętaj, aby nie dodawać go do wrzącej herbaty, ponieważ wtedy traci swoje dobroczynne właściwości. Jaka temperatura jest odpowiednia?

Jeżeli napój ma powyżej 60 ℃, wówczas wlane do niego „płynne złoto” traci wiele ze swoich właściwości zdrowotnych. Wysoka temperatura obniża, a wręcz niszczy jego antybakteryjne działanie. Najlepiej dodawać go do naparu, który ma około 35℃. 

Zdrowotne właściwości herbaty z miodem, fot. shutterstock.com

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze