Piorun na nagraniu z Ustronia
Ostatnio przez Polskę przeszedł burzowy front. Silne opady z wyładowaniami pojawiły się w wielu regionach naszego kraju, zwłaszcza na jego południowych krańcach. W mediach społecznościowych znajdziemy wyjątkowe nagranie turystki z Czech. Kobieta uchwyciła w kadrze wyładowanie, które uderzyła w drzewo tuż obok niej.
Jak daleko jest burza?
Bez specjalistycznego sprzętu możemy oszacować, jak daleko jest burza. Wystarczy odrobina skupienia i uważności. Gdy zobaczymy błyskawicę – zaczynamy liczyć. Kończymy, gdy usłyszymy grzmot. W zaokrągleniu 3 sekundy to odległość 1 kilometra... lub odwrotnie 1 sekunda to około 340 metrów.
- 3 sekundy - ok. 1 kilometr
- 1 sekunda - ok. 340 metrów
W górach funklcjonuje również popularna burzowa zasada "30-30", którą powinni znać wszyscy miłośniczy pieszych wędrówek. Reguła 30-30 jest bardzo prosta:
Jeśli od błyskawicy do grzmotu jest mniej niż 30 sekund - szukaj schronienia. A z ukrycia wyjdź 30 minut po ostatnim grzmocie.
Jak powstają grzmoty, błyskawice, pioruny?
Polscy Łowcy Burz, którzy na co dzień śledzą te niebezpieczne zjawiska, chętnie dzielą się pogodowymi ciekawostkami. Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają grzmoty, błyskawice i pioruny?
Grzmoty, które powstają w wyniku gwałtownego rozprężenia się gorącego powietrza w sąsiedztwie kanału wyładowania, słyszalne są zarówno po wystąpieniu wyładowań chmurowych (a więc błyskawic "przecinających" niebo) jak i wyładowań doziemnych (a więc piorunów). W czasie gdy wyładowania chmurowe przecinają niebo, czas pomiędzy wyładowaniem nad obserwatorem a grzmotem wynosi zazwyczaj od 3 do 7 sekund. Dźwięk grzmotu zazwyczaj jest wtedy bardziej łagodny i dość jednostajny. Krótszy czas pomiędzy błyskiem a grzmotem to większe prawdopodobieństwo, że pochodzi on od wyładowania doziemnego (wyładowanie jest bliżej obserwatora). W przypadku piorunów, dźwięk grzmotu jest zazwyczaj nagły i niekiedy może przypominać nawet wystrzał z armaty.
Autor: Katarzyna Solecka