Imiona zakazane w Polsce
Oficjalna lista imion zakazanych nie istnieje, jednak istnieją wskazówki wydane przez Radę Języka Polskiego. Doskonale zna je Urząd Stanu Cywilnego, który obsługuje wnioski o nadanie imienia. Jeżeli niczego nieświadomi rodzice znajdą w książce, gazecie, filmie lub Internecie interesujące imię, mogą bardzo zdziwić się, kiedy Urząd odrzuci ich wniosek! Warto więc znać kilka zasad, na podstawie których urzędnik może nie zgodzić się na nadanie dziecku konkretnego imienia. Oto najważniejsze:
- Nie wolno nadawać imienia, które pochodzi od rzeczownika pospolitego,
- Nie wolno nadawać imienia, które jest zdrobnieniem – co ciekawe, Rada Języka Polskiego dopuściła kilka wyjątków. Przykładowo, imię "Kuba" funkcjonuje jako samodzielne, nie tylko jako zdrobnienie imienia "Jakub",
- Nie wolno nadawać imienia o archaicznej (przestarzałej) pisowni,
- Nie wolno nadawać imienia, które jest wulgarne lub nieprzyzwoite
Imiona zakazane w Polsce. Przykłady
Na podstawie powyższych zasad Urząd Stanu Cywilnego może odrzucić imiona takie jak "Grześ" czy "Tomek" – są to zdrobnienia od imion właściwych. Nie przejdą też "Dzwoneczek" czy "Goździk", ponieważ pochodzą od rzeczowników pospolitych. W taki sposób nazywa się przedmioty. Xawery i Xymena również zostaną odrzucone z uwagi na archaiczną pisownię. Ksawery i Ksymena – jak najbardziej są dozwolone. A co z imionami wulgarnymi lub obraźliwymi? Zabronione jest nazywanie dziecka imieniem nawiązującym do demonologii – Asmodeusz, Abbadon, Lilith, Beliar. Odrzucony zostanie również wniosek o nazwanie dziecka słowem powszechnie uznawanym za wulgarne. Oczywiście należy również uważać na imiona przypisane do płci – Urząd może odrzucić imię "Kuba" jako imię żeńskie.