hity na MAXXa
hity na MAXXa

Podoba ci się takie imię? Niestety w naszym kraju jest zakazane

Nadawanie imienia to wyjątkowy moment. W końcu najczęściej towarzyszy ono człowiekowi do końca życia. Wśród bogactwa najróżniejszych imion nieraz zdarza się, że ktoś może chcieć sięgnąć po bardzo wyjątkowe. Okazuje się, że niektórych z nich nie można nadać!

Imiona zakazane w Polsce

Oficjalna lista imion zakazanych nie istnieje, jednak istnieją wskazówki wydane przez Radę Języka Polskiego. Doskonale zna je Urząd Stanu Cywilnego, który obsługuje wnioski o nadanie imienia. Jeżeli niczego nieświadomi rodzice znajdą w książce, gazecie, filmie lub Internecie interesujące imię, mogą bardzo zdziwić się, kiedy Urząd odrzuci ich wniosek! Warto więc znać kilka zasad, na podstawie których urzędnik może nie zgodzić się na nadanie dziecku konkretnego imienia. Oto najważniejsze:

  • Nie wolno nadawać imienia, które pochodzi od rzeczownika pospolitego,
  • Nie wolno nadawać imienia, które jest zdrobnieniem – co ciekawe, Rada Języka Polskiego dopuściła kilka wyjątków. Przykładowo, imię "Kuba" funkcjonuje jako samodzielne, nie tylko jako zdrobnienie imienia "Jakub",
  • Nie wolno nadawać imienia o archaicznej (przestarzałej) pisowni,
  • Nie wolno nadawać imienia, które jest wulgarne lub nieprzyzwoite

Imiona zakazane w Polsce. Przykłady

Na podstawie powyższych zasad Urząd Stanu Cywilnego może odrzucić imiona takie jak "Grześ" czy "Tomek" – są to zdrobnienia od imion właściwych. Nie przejdą też "Dzwoneczek" czy "Goździk", ponieważ pochodzą od rzeczowników pospolitych. W taki sposób nazywa się przedmioty. Xawery i Xymena również zostaną odrzucone z uwagi na archaiczną pisownię. Ksawery i Ksymena – jak najbardziej są dozwolone. A co z imionami wulgarnymi lub obraźliwymi? Zabronione jest nazywanie dziecka imieniem nawiązującym do demonologii – Asmodeusz, Abbadon, Lilith, Beliar. Odrzucony zostanie również wniosek o nazwanie dziecka słowem powszechnie uznawanym za wulgarne. Oczywiście należy również uważać na imiona przypisane do płci – Urząd może odrzucić imię "Kuba" jako imię żeńskie.

Masz drugie imię? To stary zwyczaj związany z... lękiem o twoją duszę
Większość z nas przy chrzcie otrzymała dwa imiona. Okazuje się, że nie jest to bezcelowy wymysł, a bardzo stara tradycja, która wywodzi się jeszcze z wierzeń pogańskich! Drugie imię nadawano dziecku po to, by po śmierci nie zmieniło się w potwora!

Oceń ten artykuł 0 1