Czy opłaca się założyć ogródek warzywny?
Uprawa warzyw na działce wiąże się z pewnym wysiłkiem, to prawda. Prawdą jest jednak i to, że praca oraz nakład finansowy mogą w tym przypadku przynieść wiele korzyści. Świeże, smaczne warzywa w ogrodzie są dużo lepszej jakości niż te, które można kupić w markecie. Sporo z nich nawet nie pochodzi z Polski. Czosnek, na przykład, coraz częściej wędruje do nas aż z Chin. A i ziemniaki nierzadko pochodzą z Afryki. Ponadto takie produkty są genetycznie modyfikowane. Do ich uprawy używa się też znacznych ilości pestycydów. Biorąc to pod uwagę, własna szklarnia ogrodowa ma naprawdę sporo sensu.
Poza tym ogródek warzywny daje zajęcie. Można na nim spędzić czas z dziećmi, a po wszystkim urządzić rodzinnego grilla. Solidne obrzeże ogrodowe pozwoli oddzielić poszczególne strefy od siebie, żeby zachować i porządek na działce, i schludny wygląd warzywnika. Wiele osób ceni sobie ogród warzywny również ze względu na gimnastykę. W końcu ciągłe siedzenie przy biurku do najzdrowszych nie należy. Praca przy warzywach daje więc pretekst do tego, aby się trochę porozciągać i przy okazji zadbać o świeże składniki odżywcze na stole.
Co można uprawiać na działce?
Cóż, wiele zależy od dostępności terenu. Rośliny ozdobne mogą zająć większość miejsca. Wówczas trzeba się liczyć z niską wydajnością ogrodu przydomowego. Niemniej na rynku są do kupienia minimalistyczne szklarnie, gdzie poszczególne warzywa ciepłolubne (pomidorki koktajlowe, chociażby) można uprawiać w doniczkach na półkach. Aby je nawodnić, wystarczy tani wąż ogrodowy. To samo dotyczy ziół, którym mini szklarnia zapewni dobre warunki do wzrostu. A i truskawki oraz wspomniany wcześniej czosnek mogą pięknie rosnąć w takim miejscu.
Jak się ma więcej terenu do dyspozycji, warto posadzić marchew. Słoneczne stanowisko z głęboką, dobrze napowietrzoną glebą to klucz do uprawy tej rośliny. Jest ona bardzo uniwersalna. Można ją wykorzystać na setki sposobów. Definitywnie warto siać warzywa tego typu. Warto również zdecydować się na groszek bądź fasolkę szparagową. Strączkowe warzywa w ogrodzie to doskonałe źródło witamin. Są też dość proste w uprawie, więc początkujący ogrodnik poradzi sobie z nim bez problemów.
Kiedy sadzić warzywa w ogrodzie?
To już zależy od samych roślin. Niektóre warzywa należy sadzić wiosną, aczkolwiek grunt powinien być przygotowany kilka miesięcy wcześniej. Choćby marchew potrzebuje, aby ziemia odpoczęła przez zimę. Z kolei czosnek można bez przeszkód sadzić jesienią. Trzeba tylko mieć pewność, że dana odmiana jest odporna na niskie temperatury. Musi to być zatem czosnek ozimy. Czosnek jary natomiast powinno się sadzić wyłącznie wiosną. Rozsadę warzyw też powinno się planować wedle potrzeb roślin.
Tak więc dobra znajomość wymagań poszczególnych warzyw i stosowanie się do zasad ich uprawy zapewnią bujny urodzaj. Podobnie zadziałają nawozy organiczne. Dzięki nim warzywa w ogrodzie otrzymają naturalne składniki pokarmowe. Z tym że nawożenie również opiera się na pewnych zasadach. Dotyczy to ilości, jak i terminów. Nie wszystkie warzywa nawozi się jednocześnie i to jest błąd popełniany przez wielu początkujących. Pamiętaj o tym.