Polacy chcą handlu w niedziele? Są przywiązani do tradycji?

Z sondażu UCE Research wynika, że ponad połowa Polaków jest "za" tym, żeby sklepy były otwarte w każdą niedzielę. Nie wszystkie pozostaną zamknięte? Przedsiębiorcy szukają nowych rozwiązań. Usługi kurierskie wyjściem z sytuacji?

Przeprowadzili sondaż dla Grupy AdRetail

Handel w niedziele. Tak czy nie?

Ponad połowa Polaków jest za przywróceniem handlu w niedziele, a 36 proc. Respondentów jest temu przeciwnych. Niemal połowa Polaków wskazuje, że obecny zakaz nie powinien dotyczyć wszystkich sklepów – czytamy na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

Badanie UCE Research wskazuje, że 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest temu przeciwnych, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Mieszkańcy miast i wsi 

Z raportu wynika również, że za przywróceniem handlowych niedziel opowiadają się: 61,5 proc. respondentów z miast powyżej 20-49 tysięcy mieszkańców i 44,4 proc. ankietowanych mieszkających na wsiach i miastach poniżej 5000 ludności. Przeciwnych jest 26,5 proc. – „większe” miasta i 43,8 proc. – wsie i „mniejsze” miejscowości.

Jak tłumaczy współautor badania Karol Kamiński, w przypadku respondentów mieszkających na wsiach i miastach poniżej 5000 mieszkańców, wyrównane wyniki „za” i „przeciw” mogą wynikać z faktu, że ludzie owszem, mają swoje potrzeby konsumenckie, ale tradycja wolnych niedziel jest dla nich równie ważna.

Nie wszystko powinno być zamknięte?

49,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że zakaz handlu nie powinien obejmować wszystkich sklepów. Jakich? Najczęściej wymieniano większe i mniejsze markety spożywcze. Na drugim miejscu – drogerie, na trzecim – markety budowlane.

Nowe usługi 

Niektóre sieci sklepów, takie jak np. Biedronka, Lidl, Kaufland, a teraz Carrefour Polska, Aldi i Auchan uruchamiają usługi kurierskie. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom konsumentów. Na podobne rozwiązania decyduje się również część sklepów budowlanych. Tym samym, będą mogły otwierać swoje placówki w niedziele niehandlowe.

W połowie września władze uchwaliły nowelizację przepisów dot. niedzielnych ograniczeń. Jeśli ustawa – po nowelizacji - wejdzie w życie, działać będą mogły tylko te jednostki, które wykażą, że przychody z usług pocztowych stanowią ponad 50 procent pozostałych przychodów placówki.

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: