Poncho to pies rasy cocker spaniel, który pracuje dla policji w Madrycie. Jednak w porównaniu do innych swoich czworonożnych kolegów jest wyjątkowy. Poncho potrafi bowiem reanimować człowieka. Właśnie tą umiejętnością pies podbił serca tysięcy internautów. Nagranie ze specjalnego pokazu, podczas którego madrycki psi funkcjonariusz pokazał swoje umiejętności, stało się hitem internetu. Filmik został już wyświetlony prawie 3 miliony razy!
Bohater Poncho
Nagranie, którym podzieliła się policja z Madrytu, uczyniło z Poncho bohatera tysięcy internautów. Opublikowany na Twitterze filmik został obejrzany prawie 3 miliony razy. Przedstawia on scenę ze specjalnego pokazu, w którym pies prezentował swoje umiejętności. Na nagraniu widać, jak funkcjonariusz upada na ziemię i udaje nieprzytomnego. Wtedy bez wahania do akcji wkracza Poncho. Pies z migających kogutem na grzbiecie podbiega do policjanta i rozpoczyna reanimację na miarę swoich możliwości. Czworonóg opiera się przednimi łapami o klatkę piersiową policjanta i zaczyna podskakiwać, co parę ruchów przykładając ucho do szyi mężczyzny by sprawdzić, czy oddycha. W końcu "nieprzytomny" podnosi się, a pies może uznać wykonany masaż serca za udany.
"Heroiczny występ naszego Poncho, który nie wahał się ani przez chwilę, czy ratować życie agenta i przeprowadził resuscytację krążeniowo-oddechową w mistrzowski sposób. Pies jest jedyną istotą na świecie, która będzie cię kochać bardziej niż samą siebie" – podpisała nagranie hiszpańska policja, na końcu wykorzystując słowa Josha Billingsa. W ten sposób funkcjonariusze chcieli podkreślić, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, na którym można polegać nawet w kryzysowych sytuacjach.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa człowieka
Z pewnością znajdą się sceptycy, które powiedzą, że taka akcja w wykonaniu psa na niewiele się zda. Warto jednak pamiętać, że czasem jakakolwiek próba udzielenia pomocy może komuś uratować życie. Wszystko zależy od sytuacji. W końcu człowiek również nie zawsze jest w stanie masażem serca przywrócić poszkodowanemu funkcje życiowe. Jednak w przypadku takiej sytuacji należy pamiętać, by na 30 uciśnięć klatki piersiowej wykonywać 2 wdechy. Uciśnięcia powinny być robione złączonymi dłońmi w sposób sprawny, bez stresu i obaw, że zostaną połamane żebra. Inaczej sprawa się ma w przypadku najmniejszych dzieci. Do uciśnięć wykorzystujemy dwa-trzy palce, a u większych dzieci – jedną dłoń.