hity na MAXXa
hity na MAXXa

Potrącony pies - co robić, gdzie dzwonić? Sprawdź, jak prawidłowo reagować!

Wszyscy posiadacze czworonogów zgodzą się ze stwierdzeniem, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Przywiązany do swojego właściciela, będzie w stanie skoczyć za niego w ogień. Co jednak, gdy to jemu stanie się krzywda? Czy wiemy, jak prawidłowo reagować, gdy zwierzę zostanie potrącone przez samochód. W takich sytuacjach rodzi się panika i pytania: Co robić, gdzie dzwonić? Sprawdź, jak możesz uratować im życie!

Wypadek na drodze

Naszego ukochanego zwierzaka potrącił samochód? A może zobaczyliśmy na poboczu cierpiące zwierzę? Co robić? Nie możemy przejść obojętnie, pamiętajmy, że te czworonogi zdane są tylko na nas! Jeśli my im nie pomożemy, nie zrobi tego nikt inny!

Osoba, która potraci zwierzę, zobowiązana jest mu pomóc. Pozostawienie zwierzaka na ulicy jest przestępstwem i grozi karą grzywny do 5 tys. zł, a nawet aresztu. Mówi o tym specjalna Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, art. 25:

"Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3."

Co robić, gdy pies zostanie potrącony przez samochód?

Jeśli to my potraciliśmy zwierzę, powinniśmy zatrzymać samochód i postępować tak samo, jak przy innych zdarzeniach na drodze. Kierowca powinien założyć kamizelkę odblaskową, rozstawić trójkąt ostrzegawczy, wezwać odpowiednie służby i udzielić zwierzęciu pomocy.

Psa, jeśli jest taka możliwość, najlepiej usunąć na pobocze i okryć na przykład kocem, by nie utracił ciepła.

Gdzie dzwonić?

W takim przypadku najlepiej zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Pierwsza pomoc

Trzeba pamiętać, że potrącone zwierzę w wyniku szoku może być agresywne i nas ugryźć, dlatego przy pomocy mu, trzeba być ostrożnym. Jeśli pies jest nieprzytomny, w oczekiwaniu na pomoc możemy ułożyć go na prawym boku i rozprostować jego szyje, wyciągając jego głowę lekko do przodu. Jeśli pies nie oddycha, możemy udzielić mu pierwszej pomocy. Specjaliści opisują, by w takich sytuacjach rękami zamknąć zwierzęciu pysk, a usta przyłożyć do jego nosa i wprowadzić do płuc powietrze dwoma krótkimi dmuchnięciami, następnie kontynuować sztuczne oddychanie, przeprowadzając 15-20 oddechów na minutę.

W przypadku otwartej rany, by zatamować krwotok, powinniśmy przyłożyć do niej opatrunek uciskowy. Może za niego posłużyć jałowa gaza lub nawet krawat, kawałek T-shirta.

Pies potrącony przez samochód – objawy

Twój czworonóg wybrał się na samotny spacer? Wrócił wystraszony i obawiasz się, że mogło mu się coś stać? Sprawdź, jakie mogą być objawy potrącenia przez samochód.

  •  rozszerzone źrenice zazwyczaj oznaczają, że pies jest przestraszony. Jednak porcelanowo-białe spojówki mogą świadczyć o silnym krwotoku wewnętrznym.
  •  krew w moczu
  •  nierównomiernie opieranie się na łapach, może świadczyć o urazie, któreś z nich
  •  wypukłe krwiaki na ciele
  •  ciała obce w uszach

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że Twojemu psu coś dolega, od razu zabierz go do weterynarza!

Psy i sylwester - jak można im pomóc przetrwać ten trudny czas?
Sylwestrowa noc nie dla każdego jest powodem do radości. Szczególnie nie odpowiada wrażliwym psom i ich właścicielom, którzy muszą zmagać się ze stresem...

Oceń ten artykuł 0 1