Jak rozpoznać mola odzieżowego?
Mol odzieżowy jest ciut mniejszy od spożywczego. Różni się również kolorem – ma bardziej żółtawe i białawe ubarwienie. Warto wiedzieć, że to nie dorosły owad czyni szkodę naszym ubraniom. Przynajmniej niebezpośrednio. Mole odzieżowe składają jaja w ubraniach i to właśnie larwy moli uszkadzają różne elementy naszej garderoby. Ich ofiarami pada cała gama rzeczy: od futer, przez wełniane swetry, aż po bawełniane koszulki, dywany i pościel.
Jak pozbyć się moli? Instrukcja krok po kroku
- W szafie trzeba rozpylić intensywne zapachy, które dla moli są drażniące. Należą do nich lawenda, mięta, szałwia czy ziele angielskie.
- Z szafy należy wyciągnąć wszystkie ubrania i poszukać dorosłych (latających) moli odzieżowych. Trzeba je usunąć, aby nie składały już jaj w ubraniach.
- Trzeba przejrzeć ubrania w poszukiwaniu jaj mola. Najlepiej od razu wyprać zawartość szafy i wysuszyć.
- Szafę trzeba koniecznie umyć. Do tego celu wystarczy klasyczna mieszanka wody z octem.
- Po włożeniu ubrań do szafy warto zadbać o to, by mole już się w niej nie pojawiły. Do bawełnianego woreczka wrzucamy lawendę, miętę lub szałwię (albo mieszankę tych ziół) i zawieszamy w szafie. Zapewni ona nie tylko świeży i piękny zapach, ale i odstraszy mole, które w przyszłości będą mogły przebywać w pobliżu