Prawdziwy „pożeracz prądu”. To urządzenie zużywa więcej energii niż myślisz

W dobie nieustannie rosnących kosztów utrzymania, każdy sposób na oszczędności jest na wagę złota. Okazuje się, że w naszych domach kryje się urządzenie, które zużywa znacznie więcej energii elektrycznej niż pralki, lodówki czy telewizory. Eksperci z branży energetycznej wskazują, co może być prawdziwym „pożeraczem prądu” i jak możemy ograniczyć jego wpływ na nasze rachunki.

Fot. Shutterstock/New Africa

W dobie nieustannie rosnących cen energii elektrycznej, każdy z nas szuka sposobów na zredukowanie kosztów utrzymania domu. Okazuje się, że kluczem do oszczędności może być świadomość tego, które z naszych codziennych urządzeń domowych są największymi „wampirami energetycznymi”. 

Odkryj „wampira energetycznego”

Tradycyjnie, gdy myślimy o urządzeniach zużywających dużo energii, na myśl przychodzą lodówki, pralki czy telewizory. Jednakże wyniki rankingu opublikowanego przez grupę Energa pokazują, że to kuchenka elektryczna, a zaraz za nią indukcja i bojler elektryczny, są sprzętami, które dominują w rankingu zużycia prądu. Kuchenka elektryczna może zużyć aż 1480 kWh rocznie, co przy obecnych stawkach przekłada się na znaczące kwoty w skali roku. Wśród urządzeń, które mogą niepostrzeżenie zwiększać nasze rachunki, znajdują się także takie pozycje jak czajnik elektryczny, zmywarka czy suszarka do ubrań. 

10 urządzeń pobierających najwięcej prądu

  1. Kuchenka elektryczna – 1 480 kWh/rok = 888 zł/rok
  2. Kuchenka indukcyjna – 1 168 kWh/rok = 700,80 zł/rok
  3. Bojler elektryczny 120 l – 1 080 kWh/rok = 648 zł/rok
  4. Czajnik – 292 kWh/rok = 175,20 zł/rok
  5. Zmywarka – 262 kWh/rok = 157,20 zł/rok
  6. Lodówka – 252 kWh/rok = 151,20 zł/rok
  7. Suszarka do ubrań – 235 kWh/rok = 141 zł/rok
  8. Oświetlenie – 210,24 kWh/rok = 126,14 zł/rok
  9. Komputer stacjonarny – 189 kWh/rok = 113,40 zł/rok
  10. Telewizor i kino domowe – 177,67 kWh/rok = 106,60 zł/rok

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Mając świadomość tego, które urządzenia zużywają najwięcej prądu, warto zastanowić się nad strategiami pozwalającymi ograniczyć zużycie. Proste zmiany w codziennych nawykach, takie jak gotowanie tylko potrzebnej ilości wody w czajniku czy obniżenie temperatury prania, mogą przynieść znaczące oszczędności. Dodatkowo dobrze zwrócić uwagę na tryb czuwania - wyłączanie urządzeń z listwy zasilającej to prosty i skuteczny sposób na zminimalizowanie tego typu strat energii. Poza tym zastąpienie tradycyjnego oświetlenia na żarówki LED może znacząco zredukować zużycie. W kontekście rosnących cen energii, warto również rozważyć inwestycję w urządzenia o wyższej klasie energetycznej. Chociaż początkowy koszt może być wyższy, to w perspektywie długoterminowej, takie urządzenia mogą przynieść znaczące oszczędności.

Jak obliczyć zużycie energii przez poszczególne urządzenia?

Zrozumienie, jak obliczyć zużycie energii przez poszczególne urządzenia, jest pierwszym krokiem do zyskania kontroli nad domowym budżetem. Eksperci z PGNiG podkreślają, że kluczowe jest zapisanie, ile czasu urządzenia pracują oraz sprawdzenie ich mocy w watach. Te dane, zestawione z ceną za 1 kWh energii elektrycznej, pozwalają na precyzyjne wyliczenie kosztów eksploatacji każdego z urządzeń.

Komentarze
Czytaj jeszcze: