Prawie każdy ma ten przycisk w samochodzie. Niewielu wie, do czego służy

Czy wiesz, do czego można wykorzystać przycisk AF w samochodzie? Funkcja, którą aktywuje ten guzik, może przydać się podczas długich podróży samochodem.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/rivermo74
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/rivermo74

Funkcja AF, czyli "Alternative Frequencies" (z ang.: częstotliwości alternatywne), to sprytny sposób na utrzymanie ciągłości odbioru Twojej ulubionej stacji radiowej bez konieczności ręcznego przeszukiwania pasma w poszukiwaniu lepszego sygnału.

Jak działa funkcja AF w samochodzie?

Kiedy wyruszamy w długą podróż samochodem, często mijamy obszary o zróżnicowanym zasięgu nadajników radiowych. Dzięki funkcji AF, odbiornik samodzielnie śledzi sygnał RDS wybranej stacji i automatycznie przełącza się na częstotliwość, której sygnał jest najsilniejszy. To znaczy, że możesz cieszyć się płynnym odbiorem ulubionej rozgłośni, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Warto jednak pamiętać, że AF to funkcja współpracująca z systemem RDS, co oznacza, że najlepiej będzie się ona sprawdzać w przypadku dużych, ogólnokrajowych stacji radiowych. Jeśli więc preferujesz słuchanie mniejszych, lokalnych rozgłośni, które nie korzystają z systemu RDS, funkcja może nie zadziałać prawidłowo.

AF może czasem działać z pewnym opóźnienie

Co więcej, choć AF jest niewątpliwie przydatną funkcją, może ona czasem działać z pewnym opóźnieniem. Oznacza to, że w niektórych przypadkach radio nie zmieni natychmiast częstotliwości na silniejszy sygnał. Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy wybrana zostanie stacja, której nie słuchano od dłuższego czasu i odbiornik musi na nowo zaktualizować informacje na temat dostępnych częstotliwości.

Przycisk AF w Twoim samochodowym radiu to mała funkcja, która może znacząco ułatwić życie – szczególnie tym, którzy spędzają wiele godzin w drodze. Warto więc poświęcić chwilę, aby zapoznać się z jej działaniem i cieszyć się nieprzerwanym odbiorem ulubionych stacji, niezależnie od pokonywanych dystansów.

Przejeżdżasz przez zieloną strzałkę? Jeśli tak robisz, możesz dostać mandat
Zielona strzałka przy sygnalizacji świetlnej to dla wielu kierowców symbol szybszego przemieszczania się po mieście. Jednak nieostrożne korzystanie z tego uproszczenia może szybko przerodzić się w kosztowny problem. Na co trzeba uważać?

Oceń ten artykuł 0 0