hity na MAXXa
hity na MAXXa

Przekłucie uszu pistoletem to ogromne ryzyko. Piercer wyjaśnia

Przekłucie uszu pistoletem może nieść ze sobą wiele komplikacji. Dlaczego nie powinniśmy się decydować na coś takiego? Zapytaliśmy o to zawodowego piercera.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Przekłucia pistoletem są niebezpieczne

Uważa się, że uszy przekłuć można na dwa sposoby: igłą lub pistoletem. Ta druga opcja często jest dostępna w salonach kosmetycznych, podczas gdy pierwsza to domena piercerów. O to, czym różnią się te dwie drogi, zapytaliśmy Adriana Bawołka, piercera z Krakowa. Kategorycznie odradził on wybierania pistoletu jako metody przekłucia, wskazując na to, czym właściwie różni się to od igły:

Igła do piercingu powoduje nacięcie tkanki i przez swoje wyprofilowanie układa ją w okrągły kanał, w którym następnie umieszczamy kolczyk. Natomiast pistolet działa w taki sposób, że delikatnie zaostrzony kolczyk pod wpływem wyrzutu rozrywa tkankę, a nie nacina.

Ekspert tłumaczy, że prowadzi to nie tylko do komplikacji, ale i znacznie dłuższego czasu gojenia:

- Moi klienci nieraz mówili mi, że swoje pierwsze przekłucia – wykonane pistoletem – goili trzy, nawet cztery lata i walczyli z komplikacjami.

Problem z kolczykiem

Przy przekłuciach pistoletem istnieje też większa szansa na to, że w ranie rozwinie się infekcja. To przez rodzaj kolczyka, jaki zakłada się zaraz po zabiegu:

- W piercingu po zabiegu zakładamy najczęściej labret* o odpowiednio dobranej długości, dopasowanej do grubości tkanki u danej osoby. Ma on gładką, wypolerowaną powierzchnię i nie ma żadnych szczelin, w których rozwinęłyby się bakterie. Natomiast przy przekłuciu pistoletem mamy tzw. kolczyk motylkowy. Nie daje on przestrzeni na obrzęk tak jak biżuteria używana przez piercerów. Rana jest przez to uciśnięta z obu stron. Przez to limfa nie może swobodnie wypływać i ucho puchnie jeszcze bardziej. Dodatkowo ten kolczyk bardzo trudno jest dokładnie wyczyścić. W szczelinach zasycha limfa, gdzie mogą rozwijać się bakterie, a od tego prosta droga do infekcji.

*labret to typ kolczyka 

Adrian Bawołek tłumaczy, że o ile wykorzystywanie pistoletów jednorazowych może być chociaż sterylne, o tyle na rynku dostępne są też pistolety wielorazowe, w których za każdym razem umieszcza się nowy kolczyk. Nie jest on poddawany sterylizacji. To niebezpieczne z punktu widzenia przeciwdziałania zakażeniom.

Takiego urządzenia, które jest wykonane głównie z plastiku, nie jesteśmy w stanie wysterylizować, bo urządzenie do przeprowadzenia takiego procesu po prostu by go stopiło. Więc oprócz zagrożenia komplikacjami w gojeniu, dochodzi tutaj możliwość zarażenia się różnymi chorobami.

Czy przekĹ‚uć uszy dziecku? Piercer wyjaĹ›nia: „zawsze odradzam”
Przekłuwanie uszu dzieciom to temat kontrowersyjny. Panuje przekonanie, şe im wcześniej zostanie to zrobione, tym lepiej. Zapytaliśmy o to piercera, który stanowczo podkreślił, şe w tym wypadku pośpiech moşe być bardzo niebezpieczny.

Oceń ten artykuł 0 0