hity na MAXXa
hity na MAXXa

Przełomowy eksperyment NASA. Udało się pozyskać czysty tlen z atmosfery Marsa

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w środę o udanej misji pozyskania czystego tlenu z atmosfery Marsa. Ten przełomowy eksperyment może umożliwić życie na Czerwonej Planecie.

Udany eksperyment NASA

Instrument naukowy MOXIE (z ang. Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) uzyskał 5 gramów tlenu z atmosfery Marsa, która składa się w 95% z dwutlenku węgla. Taka ilość tlenu jest wystarczająca dla jednego człowieka na 10 minut oddychania. Pozostałe kilka procent marsjańskiej atmosfery składa się głównie z argonu i azotu, wolny tlen występuje tam w śladowych ilościach.

MOXIE uzyskał tlen dzięki podgrzaniu próbki atmosfery do temperatury umożliwiającej oddzielenie atomów tlenu od atomów węgla. To przełomowy eksperyment w kontekście możliwości życia ludzi na Marsie. Jest on pierwszą udaną próbą wykorzystania zasobów innej planety do wykorzystania przez człowieka.

To pierwsza technologia, która umożliwi przyszłym astronautom żyć na powierzchni innej planety, korzystając z jej zasobów 

- powiedziała Trudy Kortes, dyrektor ds. technologii NASA 

Tlen niezbędny nie tylko do oddychania

Uzyskanie czystego tlenu z marsjańskiej atmosfery w większych ilościach jest kluczowe do zamieszkania na tej planecie przez ludzi. NASA podkreśla, że tlen jest nie tylko niezbędny do naszego życia, ale także jest kluczowym składnikiem paliwa rakietowego, które umożliwi powrót na Ziemię. 

Amerykańska agencja kosmiczna oszacowała, że czterem astronautom do życia przez rok na powierzchni Marsa potrzebna jest ok. 1 tona tlenu. Natomiast do wyniesienia czterech osób z powierzchni Czerwonej Planety niezbędny jest zapas aż 7 ton paliwa rakietowego i aż 25 ton tlenu. Dzięki eksperymentowi scenariusze pozyskania takich ilości tlenu z marsjańskiej atmosfery stały się teoretycznie możliwe. Transport tak dużych ilości tlenu bezpośrednio z Ziemi jest niewykonalny. Obecnie MOXIE może "produkować" do 10 gramów tlenu na godzinę. Naukowcy planują uruchomić całą procedurę uzyskiwania tlenu jeszcze co najmniej 9 razy w przeciągu najbliższych 24 miesięcy, aby sprawdzić, jak system sprawdza się w różnych warunkach pogodowych.

Jak wygląda centrum Drogi Mlecznej? To tam rodzą się nowe gwiazdy. NASA publikuje niezwykłe zdjęcie naszej galaktyki!
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wygląda centrum naszej galaktyki? Jak prezentuje się środek Drogi Mlecznej? Porzućcie wizje wyobraźni, naukowcy NASA mają zdjęcie! Fotografia została...


Oto pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury!
To pierwsze takie zdjęcie w historii! 10 kwietnia astronomowie opublikowali obraz czarnej dziury, uzyskany w ramach obserwacji z pomocą Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope - EHT), sieci ośmiu...

 

Oceń ten artykuł 0 0