Topniejący lód Grenlandii
Globalne ocieplenie i jego zgubny wpływ na środowisko od lat niepokoją specjalistów. Badacze z każdym rokiem starają się bliżej poznać procesy, które zachodzą w naturze, starając się przewidzieć ich skutki i zapobiec pogłębiającym się problemom. Jednym z nich jest topnienie lodowców. To zjawisko, które szczególnie zagraża naszej planecie. Podnoszący się poziom wód niepokoi, a sposobów na powstrzymanie tego procesu jest naprawdę niewiele…
NASA publikuje niepokojące zdjęcie
NASA od lat bada topniejące lodowce. Od czasu do czasu w sieci pojawiają się nowe publikacje na temat globalnego ocieplenia i zmian, jakie możemy obserwować w naszym środowisku. Skala niektórych z nich jest widoczna gołym okiem i może wywoływać niepokój. Nieodwracalność części procesów może mieć gigantyczne konsekwencje w przyszłości dla całej naszej planety.
Ostatnio na facebookowym koncie NASA opublikowano kadr zrobiony z kosmosu. Widać na nim ogromne ilości topniejącego lodu na Grenlandii. Na powierzchni lądolodów tworzą się tzw. młyny lodowcowe, czyli głębokie zapadliska. Wpływająca do nich woda powiększa je i dociera wprost do podstawy bryły lodowej – jej ogromna ilość ma bezpośredni wpływ na to, że lądolód rozpuszcza się łatwiej i szybciej, zbliżając się do Oceanu Arktycznego. Na zdjęciu widzimy wyraźnie, jak lodowa rzeka i jej liczne dopływy, zagarniają coraz większą powierzchnię lodowca, który pod ich wpływem topnieje.
Nawet jeśli utworzone w lodzie wnęki są małe, powodują one szybsze zsuwanie się lodu - przyznaje dr Laurence C. Smith, zajmujący się tym tematem.
Autor: Katarzyna Solecka