Znajdź mysz wśród królików
Założenie zabawy jest bardzo proste: na poniższym obrazku musisz znaleźć mysz ukrytą wśród królików. Autorzy łamigłówki zamieszczonej na instagramowym profilu serwisu Playbuzz dają na wykonanie zadania 15 sekund. Sprawdź, czy uda ci się dostrzec wskazane zwierzę w tym krótkim czasie. Możesz pokazać grafikę znajomym i stanąć z nimi w szranki. „Pojedynek na bystrość” to dobry pomysł na zrobienie sobie krótkiej przerwy od codziennych obowiązków.
Nie przejmuj się, jeżeli na wypatrzenie myszy potrzebujesz nieco więcej czasu. Eksperci przekonują, że już sam proces intensywnego wypatrywania niepasującego elementu ma pozytywny wpływ na mózg. Zabawy polegające na wyszukiwaniu ukrytych szczegółów w krótkim czasie pokazują, w jakiej kondycji jest nasz umysł. Spostrzegawczość daje nam odpowiedź na dwa pytania. Po pierwsze, czy potrafimy się skoncentrować. Po drugie, czy nasz mózg potrafi skoordynować kilka rzeczy naraz np. zapamiętywanie i podzielność uwagi.
Jak wzmacniać pracę mózgu?
Mózg, tak samo jak na przykład mięśnie, można trenować i wzmacniać jego pracę. Im częściej robimy testy na spostrzegawczość, tym lepsza będzie nasza sprawność umysłowa. Dzięki temu, że pobudzamy mózg do wysiłku, powstają w nim nowe połączenia neuronowe. To dzięki nim organ staje się bardziej „odporny” na choroby otępieńcze. Poprawia się też nasza pamięć i koncentracja.
Dzięki temu, że pobudzamy mózg do wysiłku, powstają w nim nowe połączenia neuronowe / fot. Shutterstock
Jak wyhodować nowe neurony?
Nowe neurony powstają w wyniku procesu zwanego neurogenezą. U dorosłych zachodzi on głównie w części mózgu zwanej hipokampem. Naukowcy udowadniają, że możemy mieć wpływ na to, by proces ten był intensywniejszy. By „hodować” nowe neurony, powinniśmy regularnie się wysypiać, odstawić kofeinę i tytoń. Ważna jest także odpowiednia dieta bogata w tłuszcze Omega-3, kurkuminy, kwas foliowy, cynk i flawonoidy.
Podpowiedź do testu
Potrzebujesz podpowiedzi do testu z króliczą ilustracją? Skup się bardziej na lewej krawędzi obrazka. Ukryta mysz znajduje się nieco poniżej połowy wysokości grafiki.
Autor: Katarzyna Krzyżak-Litwińska