Alert RCB przez złą jakością powietrza, 24.03.2022
Nadejście wiosny przyniosło wyższe temperatury, a tym samym wielu z nas poszukuje sposobów, aby nie siedzieć bezczynnie w domu. Myśląc o jakiejkolwiek aktywności na zewnątrz, powinniśmy mieć na uwadze jakość powietrza, bowiem wdychanie tego zanieczyszczonego może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc się zregenerować.
Niestety, smog wciąż nie odpuszcza, o czym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w najnowszym alercie. Instytucja poinformowała o złej jakości powietrza i prognozie przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (czyli smogu) w kilku regionach. Ostrzeżenie dotyczy:
- miasta Wrocław
- oraz powiatu radomszczańskiego (woj. łódzkie).
Uwaga! Dziś (24.03) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz
– apeluje RCB w specjalnym komunikacie.
Pył PM10 – kiedy uruchamia się alert?
PM10 nazywany jest potocznie smogiem. To mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy, które zawarte są w powietrzu. W pyle znajdują się rakotwórcze metale ciężkie, takie jak benzopireny, furany i dioksyny. Według WHO dobowe stężenie PM10 nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny. Alerty uruchamia się jednak w sytuacjach, gdy wskaźnik PM10 może przekroczyć 200 mikrogramów na metr sześcienny. Dla porównania, o 12:00 jego stężenie we Wrocławiu wynosiło 72 mikrogramy na metr sześcienny, czyli już przekroczono normę WHO.
Pył PM10 – jakie ma konsekwencje dla zdrowia?
PM10 jest szkodliwym dla zdrowia pyłem zawieszonym, który szkodzi przede wszystkim układowi oddechowemu. To właśnie ta niebezpieczna mieszanina wywołuje ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie stanu zdrowia osób z astmą oraz prowadzi nawet do ostrego zapalenia oskrzeli. Ponadto jego wysokie stężenie w powietrzu zwiększa ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu.
Co zrobić, jeśli w naszym regionie uruchomiono alert przed smogiem? Przede wszystkim należy zrezygnować ze spacerów oraz uprawiania sportu na zewnątrz. Ponadto ogranicz wietrzenie pomieszczeń. W ten sposób uchronisz się przed wdychaniem niezdrowego powietrza i unikniesz negatywnych skutków, jakie mogą wyniknąć z podwyższonego poziomu PM10.