hity na MAXXa
hity na MAXXa

Rybik cukrowy. Czy ten mały owad jest groźny?

Widok rybika cukrowego w łazience nie dla wszystkich jest miłym doświadczeniem. Te owady są strachliwe i – gdy tylko zostaną zauważone – uciekają. Czy ich obecność powinna nas zmartwić?

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Rybik cukrowy – jak wygląda?

Rybik cukrowy to bezskrzydły owad o srebrzystej barwie. Osiąga od 13 do 25 milimetrów i ma charakterystyczne, długie czułki. Przy odwłoku znajdują się trzy szczecinki. Do Europy trafił z klimatu tropikalnego, stąd też nie powinno dziwić to, które miejsca w naszych domach wybiera na swoje siedliska. Najczęściej rybika spotkamy w łazience, bo tam zwykle panuje wysoka wilgotność i ciepła temperatura.

Rybik cukrowy – kiedy można go spotkać?

Jeżeli za dnia nie widać rybika cukrowego w łazience, to nie oznacza, że go tam nie ma. Owad ten prowadzi nocny tryb życia i nie przepada za światłem. To dlatego spotkać go można najczęściej, kiedy o późnej porze nagle zapalimy światło w toalecie. W takiej sytuacji maluch zwykle ucieka w bezpieczne miejsce – najczęściej pod pralkę lub szafkę. Warto wiedzieć, że rybik może pojawić się w innych miejscach w domu, np. w kuchni.

Czy rybik cukrowy jest szkodnikiem?

Zwykle obecność insektów w domu od razu przywodzi na myśl najczarniejsze scenariusze. Kojarzymy przecież mole spożywcze, prusaki, karaluchy, żywiaki chlebowce i inne, które sieją spustoszenie w naszych domach. Rybik cukrowy nie jest jednak szkodliwy. W skład jego codziennej diety wchodzą resztki i zanieczyszczenia, które znajdzie na podłodzie lub właśnie pod szafkami. Kleje organiczne, cukry, a także martwe owady wystarczą, aby zaspokoić żywieniowe upodobania rybika. Warto dodać, że nie przenosi też chorób. Problemem może być moment, w którym tych stawonogów jest w jednym miejscu bardzo dużo. Mogą wtedy np. uszkodzić książki w biblioteczce.

Ten szkodnik sieje spustoszenie w całym domu. ŝywiak chlebowiec – jak go zwalczyć?
ŝywiak chlebowiec to popularny szkodnik, który dobrze czuje się w naszym domu. Moşe zagnieździć się w kuchennych szafkach z şywnością, ale teş w biblioteczkach z ksiąşkami. Potrafi uprzykrzyć şycie, dlatego warto wiedzieć, jak...

Oceń ten artykuł 0 0