Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y. Alerty dotyczą numeru PESEL

"Nie spiesz się, masz kilka tygodni" - wskazuje komunikat instytucji. RCB SMS-ową kampanię, informującą o możliwości uzyskania numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, zaplanowało do 20 marca br. Pojawiły się także kolejne wiadomości w sprawie planowanych pociągów specjalnych.

RCB: "Od 16.03. możesz otrzymać numer PESEL"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało na swojej stronie komunikat adresowany do osób posiadających ukraińskie karty SIM i logujących się do polskich sieci komórkowych. Informacje, wysłane drogą SMS, przekazano w języku ukraińskim. Kampanię zaplanowano do 20 marca 2022 roku. Alerty przygotowano w związku z możliwością otrzymania numeru PESEL. Ten uzyskać można w urzędzie gminy. W Warszawie punkt rejestracji został uruchomiony również na Stadionie Narodowym – czytamy na gov.pl. Treść komunikatów przytaczamy poniżej:

Od 16.03. możesz otrzymać numer PESEL. Nie spiesz się, masz kilka tygodni.

Omawiane rozwiązanie wprowadzono z, podpisaną 12 marca br. przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ma pozwolić ono na realizację szeregu usług publicznych - podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na oficjalnej stronie.

SMS-y o planowanych pociągach specjalnych

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało także wiadomości związane z planowanymi pociągami specjalnymi. Osoby, posiadające ukraińskie karty SIM, które przebywają na terenie: województwa śląskiego, województwa małopolskiego otrzymają SMS-y o treści:

Od 16.03 do 20.03 specjalny pociąg Kraków Główny – Zgorzelec / Berlin / 20.30, 1 peron (obszar SMS – województwo małopolskie);

16.03 specjalny pociąg z Katowic do Niemiec, 12.47, 15.42, 21.44 (obszar SMS – województwo śląskie). 

Alert RCB - co oznacza?

Alerty RCB, system SMS-owego powiadamiania ludności, wykorzystuje się tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Komunikaty powstają na podstawie informacji przekazywanych przez ministerstwa czy służby, m.in.: policję, straż pożarną, straż graniczną, urzędy, instytucje centralne oraz urzędy wojewódzkie. RCB tłumaczy: „Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert”. 

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: