Jak przygotować się do ewakuacji? Oto poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępniło nową stronę internetową alert.rcb.gov.pl. To serwis, który ma na celu edukację i przygotowanie obywateli do działania w przypadku różnego rodzaju zagrożeń. Instytucja informuje też, co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/David Pereiras

W obliczu coraz częstszych sytuacji kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne czy zagrożenia terrorystyczne, kluczowe staje się posiadanie wiedzy na temat właściwych reakcji i przygotowań. RCB postanowiło wyjść naprzeciw tym potrzebom, uruchamiając specjalistyczną stronę internetową alert.rcb.gov.pl.

Znajdziemy na niej kompleksowe informacje o zagrożeniach chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych oraz sposobów postępowania w przypadku ich wystąpienia.

Co włożyć do plecaka ewakuacyjnego?

Na stronie zamieszczono też szereg przydatnych materiałów edukacyjnych, w tym poradniki, animacje oraz gry dla dzieci, które w przystępny sposób uczą, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Dodatkowo dostępna jest instrukcja przygotowania plecaka ewakuacyjnego, zawierającego niezbędne rzeczy, które mogą okazać się nieocenione w przypadku konieczności szybkiego opuszczenia miejsca zamieszkania. Oto lista przedmiotów, które powinny się w nim znaleźć:

Kluczowe kroki w przygotowaniu na sytuacje kryzysowe

Ważne jest, aby porozmawiać z domownikami o potencjalnych niebezpieczeństwach i wspólnie ustalić plan działania. Komunikacja i ustalenie miejsca, w którym rodzina może się spotkać w przypadku rozdzielenia, są kluczowe dla bezpieczeństwa.

Przygotowanie plecaka z niezbędnymi przedmiotami (m.in. radio na baterie, latarka, dokumenty, maski ochronne, mapa, posiłki, apteczka) zapewni, że w sytuacji kryzysowej będziemy mieli przy sobie wszystko, co niezbędne.

Warto też zastanowić się nad miejscami, które mogą zapewnić schronienie w miejscach, w których często przebywamy (dom, praca, szkoła), szczególnie w kontekście zagrożeń, takich jak np. promieniowanie.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: