Buraki czerwone mają wiele witamin
Buraki czerwone to popularne warzywa, które można spożywać pod wieloma postaciami. Będą świetne do zupy, jako surówka do drugiego dania, do sałatek na kolacje czy w postaci ćwikły z chrzanem. Surowe buraki są najbardziej zdrowe i zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Buraki są źródłem białka, cukru oraz wielu witamin i składników mineralnych, takich jak: witaminy C, A, E i K, witaminy z grupy B, żelazo, potas, magnes, wapń, chlor czy fosfor.
Sok z buraka – właściwości
Warto pić sok z buraka, który zawiera w sobie kwasy organiczne, w tym kwas jabłkowy, cytrynowy, winny i szczawianowy. Ma w sobie także palifenole, glikozydy i karotenoidy.
Burak ma w sobie bogaty skład, dzięki czemu poleca się picie soku z tego warzywa osobom cierpiącym na anemię. Na układ krwionośny i procesy tworzenia czerwonych krwinek działa korzystnie obecność żelaza i witamin z grupy B. Substancje, które się znajdują w soku z buraka obniżają także ciśnienie krwi i korzystnie wpływają na poziom cholesterolu.
Sok z buraka ma również właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Warto więc go pić przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych, a także przy stanach zapalnych. Sok z buraka sprawdzi się na kaszel suchy i mokry oraz złagodzi dolegliwości z nim związane, jednocześnie wzmacniając układ odpornościowy.
Inną zaletą picia soku z buraka jest fakt, że pomaga podczas odchudzania. Poprawia przemianę materii oraz oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów, które powstają podczas procesów metabolicznych. Ma też mało kalorii. Na 100 ml soku z buraka jest zaledwie 45 kcal.
Sok z buraka – przepis
Do przygotowania soku z buraka potrzebujemy kilku sztuk buraków surowych. Obieramy je, kroimy i wrzucamy do sokowirówki lub wyciskarki. Po dokładnym zmiksowaniu, wkładamy sok do lodówki i czekamy około pół godziny. Po tym czasie jest gotowy do spożycia! Dla urozmaicenia smaku można też dodać jabłko lub marchewkę.
Trzeba jednak pamiętać, że choć sok z buraka jest zdrowy i ma wiele leczniczych właściwości, nie każdy może go pić. Przeciwwskazaniem jest kamic nerkowa, reumatyzm i dna moczanowa. Powodem jest to, że buraki mają szczawiany, które mogą zaostrzyć objawy wymienionych chorób. Również osoby z niskim ciśnieniem powinny uważać.
Autor: Natalia Zoń