Stawiam na bielika
Przy wskazaniu konkretnego gatunku najczęściej mówi się o bieliku. Chodzi o wielkość, biały ogon, żółty dziób i nogi. Dodatkowo ptak ten był symbolem plemienia Polan, od którego pochodzi nazwa naszego kraju. I z reguły taką wersję przyjmuje się za poprawną. W literaturze ptaka często określa się nazwą orzeł bielik. Tymczasem jest to ptak drapieżny, należący do rodziny jastrzębiowatych. Bielika nazywano potocznie białym orłem. Słowianie wierzyli, że kolor biały świadczy o boskim pochodzeniu danej istoty.
Ptasia opozycja
Jednak sceptyczni wobec bielika podają innych kandydatów. Część osób uważa, że na godle widnieje ptak podobny do orlika krzykliwego. Jest dużo mniejszy od bielika i niegdyś był bardzo popularny na polskich ziemiach. Z tym że przedstawiciele tego gatunku mają ciemny dziób i czasami jasne upierzeniu. Za orlikami przemawiają pióra na nogach, których bieliki nie mają. Kolejnymi typami są orzeł przedni i rybołów.
W blasku majestatu
Spór zakończmy w tym miejscu. W końcu, gdy znów spoglądamy na naszego orła w koronie, widzimy, że jest to przedstawienie symboliczne, całkiem umowne. Nie ważne, jaki to ptak, z pewnością jest majestatyczny i jako element symbolu narodowego sprawdza się doskonale.
Autor: Judyta Nowak