Zamarznięty płyn do spryskiwaczy
Letni płyn do spryskiwaczy nie ma dużej odporności na niskie temperatury. Wystarczy, że termometry wskażą pierwsze kreski poniżej zera i już możesz mieć niemały kłopot – substancja w zbiornikach zamarznie. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście ją roztopić. Ale w jaki sposób? Logiczne może wydawać się wykręcenie zbiornika i usunięcie zmarzliny. To jednak nic nie da. Płyn znalazł się już w przewodach, trzeba więc znaleźć inną metodę. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wlewać do środka wrzątku z nadzieją, że rozpuści on zamarznięty płyn. Tak się stanie, jednak można tym samym uszkodzić przewody, a ich wymiana jest bardzo kosztowna.
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – jak rozmrozić?
Istnieje kilka sposobów na to, aby udrożnić przewody z zamarzniętego płynu:
- Odpal silnik i wybierz się na krótką przejażdżkę – pamiętaj, że silnik też generuje ciepło, a w większości przypadków zbiorniczek z płynem znajduje się tuż obok niego. Istnieje duża szansa, że w ten sposób poradzisz sobie z rozmrożeniem całej substancji, łącznie z tą, która została w przewodach.
- Pozostaw samochód w ciepłym miejscu – możesz skorzystać z ogrzewanego podziemnego parkingu galerii handlowej, albo garażu. Jeżeli temperatura będzie dodatnia, zamarznięty płyn w końcu się rozmrozi.
- Stopniowo dolewaj płynu zimowego – ten sposób sprawdzi się jedynie wtedy, gdy temperatury nie są jeszcze zbyt ekstremalne. Dodatkowo nie jest tajemnicą, że taka mieszanka potrzebuje niemało czasu, aby w pełni rozpuścić zamarznięty letni płyn.
Autor: Hubert Drabik