Szykuje się obniżka cen prądu i paliwa? Sejm uchwalił nową ustawę!

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą obniżki akcyzy na paliwo i prąd. Realizowane jest w ten sposób jedno z założeń tarczy antyinflacyjnej. Kiedy zmiany wejdą w życie.

Nowa ustawa

Uchwalono ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Została ona skierowana do Sejmu przez rząd. Miała na celu zmianę ustawy o podatku akcyzowym oraz podatku od sprzedaży detalicznej. Za ustawą głosowało 436 posłów, jeden poseł był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.  

Dwie poprawki

Przyjęto również dwie zgłoszone poprawki. Pierwsza dotyczy rozszerzenia rekompensat dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Po wprowadzeniu zmiany, będą one mogły trafić nie tylko do firm, ale też między innymi do związków wyznaniowych. Druga z poprawek związana jest z akcyzą na energię elektryczną. Chodzi o zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Teraz przyjęta w Sejmie ustawa trafi do izby wyższej polskiego parlamentu, czyli do Senatu.

Obniżki cen

Nowa ustawa wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. a także obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Dodatkowo przewiduje ona obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Konkretne sumy

Po grudniowej obniżce i uwzględnieniu podatku VAT, Polacy zapłacą za olej napędowy o 10 groszy mniej za każdy litr. A od 1 stycznia do 31 maja o 6 groszy mniej. Benzyna w grudniu stanieje o 14 groszy na litrze, a od stycznia o 18 groszy.

Zwolnienia z akcyzy

Ustawa czasowo, bo od 1 stycznia do 31 maja 2022, wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Dodatkowo na sprzedawców paliw i energii elektrycznej został nałożony obowiązek poinformowania klientów o obniżkach cen. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, koszt, jaki poniesie budżet państwa, wyniesie ponad 1,5 mld zł.

Źródło:PAP

Autor: Judyta Nowak

Komentarze
Czytaj jeszcze: