Ciekawostka z Tatr
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego regularnie dzielą się w mediach społecznościowych zdjęciami i nagraniami z gór. Zamieszczane materiały mają wartość edukacyjną i niejednokrotnie zwracają uwagę na to, co możemy zobaczyć w czasie górskiej wycieczki. Publikacje dotyczą nie tylko historii czy szlaków, ale również przyrody. Zwiększenie świadomości odwiedzających jest jednym z najważniejszych celów, bo przecież warto wiedzieć, co nas otacza.
Ostatnio na instagramowym profilu TPN-u opublikowano kadr, na którym widać pień drzewa... i coś jeszcze.
Ten porost świadczy o czystym powietrzu
Obserwacja otoczenia daje wiele odpowiedzi na jego temat. Zastanawialiście się kiedyś, o czym świadczą np. zielone "narośla" na drzewach? To dowody na to, że powietrze jest czyste, które "zginęłyby" nawet przy niewielkim stężeniu toksyn. To porost o nazwie brodaczka.
Porosty nie są roślinami. To organizmy, powstałe w wyniku współdziałania grzyba i glonu. Samożywny glon dostarcza pokarmu, a grzyb ochrania go, przytwierdza do podłoża oraz dostarcza wodę z solami mineralnymi. Porosty włączane są do królestwa grzybów.
Jak wyjaśniają pracownicy TPN-u pod zdjęciem autorstwa Marcina Matyska z Zespołu Ochrony Ekosystemów Leśnych:
Obecność delikatnej brodaczki o krzaczkowatym kształcie na korze drzew świadczy o czystym powietrzu.
Porosty są pomocne przy ocenie poziomu zanieczyszczenia – najwcześniej, nawet przy niewielkim stężeniu toksyn, giną właśnie porosty krzaczkowate.
https://twojezdrowie.rmf24.pl/porady/news-rosliny-ktore-oczyszczaja-powietrze-z-toksyn,nId,2465261#crp_state=1
Autor: Katarzyna Solecka