Tajemniczy gryzoń, który zmienia "garnitur" na zimę... Poznajecie? Takie nagranie to rzadkość! [WIDEO]

Co dzieje się w lesie, gdy nikt nie patrzy? Jak wygląda codzienność dzikich mieszkańców lasów? To tajemnice, które zgłębiają miłośnicy przyrody i pracownicy nadleśnictw. Ostatnio leśnicy z Baligrodu opublikowali wyjątkowe nagranie.

Gronostaj w Nadleśnictwie Baligród

Nadleśnictwo Baligród cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. Leśnicy regularnie publikują w sieci zdjęcia i filmy z codziennej pracy w bieszczadzkich lasach. To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody! Ostatnio fotopułapka nagrała wyjątkowo tajemniczego i nieuchwytnego mieszkańca tamtych terenów...

Gronostaj - ciekawostki

Gronostaj to wyjątkowe zwierzę, które widywane jest bardzo rzadko. W naturalnym środowisku unika ludzi i prowadzi zazwyczaj nocny tryb życia. Na terenie Polski ten gatunek objęty jest częściową ochrona gatunkową, nie jest zagrożony wyginięciem.  

Gronostaj należy do rodziny łasicowatych - jest spokrewniony z kuną, łasicą, norką i tchórzem.. Jest niewielkich rozmiarów - waży do 4kg, osiąga długość 17–33 cm, a jego ogon mierzy 4–13 cm. Co ciekawe, gronostaje zmieniają kolor sierści w zależności od pory roku. Wiosną oraz latem wierzch ich "garnituru" ubarwiony jest na brązowo z jaśniejszym spodem. Z kolei zimą futro zmienia kolor na biały poza końcówką ogona, która pozostaje czarna przez cały rok. 

Gronostaje mieszkają głównie w lasach liściastych i mieszanych. Spotkać je możemy również w przybrzeżnych zaroślach, a czasem nawet w pobliżu zabudowań gospodarczych.

Czym się żywią? Gronostaje polują na polne gryzonie, owady i mięczaki. Czasem płazy, gady i ptaki. W zimowych miesiącach zdarza się, że przedstawiciele tego gatunku atakują większe od siebie ssaki, np. zające.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze