Jak kiedyś wyglądała Doda?
Czy od dziecka było wiadomo, że Dorota Rabczewska zostanie wokalistką? Niekoniecznie. W dzieciństwie trenowała lekkoatletykę, zdobywając mistrzostwo województwa w biegu na 100 i 60 metrów. Zamiłowanie do sportu odziedziczyła w genach. Jej ojciec - Paweł Rabczewski w latach 70. i na początku lat 80. był gwiazdą podnoszenia ciężarów. Osiągał sukcesy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Będąc nastolatką Doda uczyła się również śpiewać m.in. na zajęciach u Elżbiety Zapendowskiej. Ostatecznie młoda wokalistka zdecydowała się na karierę w branży muzycznej.
Już jako 14-latka zadebiutowała na scenie Teatru Buffo. Widzowie mogli zobaczyć ją m.in. w musicalach „Metro” i „Przeżyj to sam”. Później pojawiła się w reality show „Bar”, który dał jej ogólnopolską rozpoznawalność. A następnie wygrała casting do grupy Virgin, z którym nagrała wiele hitów. „Dżaga”, „Szansa”, „Mam tylko ciebie”, „2 bajki” - to tylko kilka z nich. W 2007 roku wydała pierwszą z czterech solowych płyt. Po „Diamond Bitch”, przyszedł czas na „7 pokus głównych” (2011), „Dorota” (2019) i najnowszą „Aquarię” (2022). Zdobyła wiele nagród, wśród krótych znalazły się m.in. trzy Europejskie Nagrody Muzyczne MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy czy 12 statuetek Viva Comet Awards. A jak wyglądały jej początki?
W sieci krążą archiwalne nagrania Dody, na których możemy zobaczyć, jak zachowywała się na scenie, zanim stała się sławna. Zobaczcie jej wersję „Być kobietą”. Miała wówczas zaledwie 13 lat. Utwór Alicji Majewskiej - jak sama artystka przyznaje - otworzył jej drogę do Teatru Buffo.
Doda na nagraniach z domowego archiwum
Czy ktokolwiek niemal 30 lat temu spodziewał się, że ta charyzmatyczna dziewczynka o ciemnych włosach, która na konkursach wykonuje poezję śpiewaną, w przyszłości stanie się jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej? W internecie możemy znaleźć więcej archiwalnych nagrań Dody, które są dowodem na to, że już jako nastolatka doskonale czuła się, śpiewając przed publicznością. Na YouTube są dostępne jej covery „W moim magicznym domu” Hanny Banaszak czy „Polska Madonna” Maryli Rodowicz.
Autor: Katarzyna Solecka