Tak mówią osoby zazdrosne: 5 typowych zwrotów

Zazdrość to emocja, którą można określić jako uczucie niezadowolenia i frustracji wynikające z porównywania się z innymi. To ból, który odczuwamy, gdy m.in. dostrzegamy sukcesy czy osiągnięcia innych i porównujemy je z naszymi własnymi, często wymyślonymi, niedociągnięciami. Jest to uczucie uniwersalne, ale każdy z nas przeżywa je na swój sposób. Zazdrość może być motorem napędowym do rozwoju, ale tylko wtedy, gdy zrozumiemy jej przyczyny i nauczymy się nią zarządzać.

fot. shutterstock.com

Psycholożka tłumaczy, co znaczy, że ktoś jest o kogoś zazdrosny?

Ana Maria Sep, doktor psychologii, podkreśla, że zazdrość często wynika z głęboko zakorzenionych potrzeb i niedosytów z dzieciństwa. To pragnienie bycia docenionym i kochanym, które - kiedy nie zostaje zaspokojone - przeradza się w dorosłości w zazdrość o osiągnięcia i uwagę, jaką inni otrzymują. Zazdrość może być też obronną reakcją na obniżone poczucie własnej wartości i ukrycie tego, co postrzegamy jako swoje „niedoskonałości” i „niepowodzenia”.

Warto wiedzieć: Inteligentni ludzie mówią to zdanie, aby zakończyć dyskusję i uniknąć kłótni

5 zdań często wypowiadanych przez osoby, które odczuwają zazdrość wobec ciebie

Osoby zazdrosne często posługują się subtelnymi zwrotami. Czasem wprost wyrażają swoje niezadowolenie z cudzych osiągnięć, stosując uszczypliwe uwagi. Oto pięć przykładowych zdań:

Czytaj także: 9 zdań, których używają osoby wysoko inteligentne emocjonalnie. Eksperci stworzyli listę

Jak poradzić sobie z cudzą zazdrością? Jak reagować?

Radzenie sobie z zazdrością innych wymaga przede wszystkim wiary w siebie oraz zrozumienia i ustanowienia granic. Nie angażuj się emocjonalnie w zazdrosne zachowania, zamiast tego ustaw silne granice i praktykuj wyrozumiałość. Pamiętaj, aby nigdy nie ukrywać swoich osiągnięć ani nie rezygnować ze swoich planów z powodu negatywnych reakcji innych. Dbaj o swój komfort psychiczny i otaczaj się ludźmi, którzy szczerze ci kibicują, co sprawi, że zazdrość nie będzie miała wpływu na twoje samopoczucie.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: