hity na MAXXa
hity na MAXXa

Tak nie myj zębów! Te błędy popełnia wielu z nas

Myślisz, że wiesz, w jaki sposób powinno się poprawnie myć zęby? Wiele osób też tak sądzi, ale wciąż popełnia błędy, które utrudniają utrzymanie higieny. Jakie są najczęstsze?

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Moczenie szczoteczki 

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas mycia zębów, jest zmoczenie szczoteczki do zębów, zanim nałożymy na nią pastę. Dlaczego nie powinniśmy tego robić? Dr Sahil Patel, w rozmowie z The Sun, wyjaśnił, że pasta sama w sobie ma już odpowiednią ilość wilgoci. Po dodaniu wody po pierwsza formuła ulega rozcieńczeniu, a po drugie zaczyna się pienić, a to sprawia, że szybciej podejmujemy decyzję o wypluciu wszystkiego do umywalki.

Zbyt mocny docisk szczoteczki do zębów

Chcąc dokładnie umyć jamę ustną, często zdarza nam się używać do tego za dużo siły. Wbrew pozorom, nacisk nie pomaga w usuwaniu osadu. Może wręcz doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i dziąseł. Gwałtowne ruchy szczoteczki przyczyniają się do ścierania szkliwa, co z kolei prowadzi do nadwrażliwości. Podrażnienia dziąseł mogą natomiast skutkować krwawieniem i stanem zapalnym.

Za krótki czas szorowania zębów

W czasach, kiedy tak naprawdę wszędzie nam śpieszno, zdarza nam się nieświadomie skracać pewne czynności, które jednak powinny zajmować nieco więcej czasu. Tak jest też z myciem zębów. Zdaniem stomatologów, każdy z nas powinien szczotkować zęby przez dwie minuty dwa razy w ciągu dnia. Niestety wiele osób myje zęby stanowczo zbyt krótko, czego skutkiem jest nieusunięta płytka nazębna.

Wydajemy na nie 60 milionów rocznie. Uszkodzenie şołądka to tylko początek listy skutków ubocznych
Większość z nas w domowej apteczce ma jakieś przykłady niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Szacuje się, şe Polacy rocznie wydają na nie aş 60 milionów złotych! Nie kaşdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie skutki uboczne...

Pomijanie nitkowania

Nie od dziś wiadomo, że w higienie zębów nałogowo pomijane jest nitkowanie. Samo szczotkowanie to tylko 40% procesu czyszczenia. Nici pomagają dotrzeć do najmniejszych zakamarków i usunąć z nich wszelkie nieczystości oraz resztki jedzenia. Regularne używanie nitek przyczynia się też do zmniejszenia szans na wystąpienie erozji szkliwa czy kamienia nazębnego.

Zapominanie o języku

Dbanie o jamę ustną, z jakiegoś powodu, kojarzy nam się głównie z zębami! To błąd, ponieważ codzienna higiena obejmować powinna także język. Do jego czyszczenia możemy użyć specjalnej skrobaczki, która usuwa bakterie i resztki jedzenia. 

Oceń ten artykuł 0 0