Postanowienia noworoczne
Postanowienia noworoczne to dla wielu z nas jedna z tradycji. Na początku roku składamy obietnice sobie samym, że przez kolejne 12 miesięcy wprowadzimy konkretne zmiany w naszym życiu. Z ich dotrzymaniem bywa jednak różnie. Duża część z nas poddaje się już po pierwszych kilku tygodniach. Dlaczego zatem nie potrafimy dotrzymać naszych postanowień noworocznych? Jak wybrać te, które uda nam się dotrzymać?
fot. Shutterstock
Dlaczego nie udaje nam się dotrzymać postanowień noworocznych?
Duża część z nas co roku wybiera nowe postanowienia, które nie kończą się sukcesem. Dlaczego nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych? Powodem jest nie tylko brak odpowiedniej motywacji.
Postanowienia noworoczne często wybieramy pod wpływem impulsu, kiedy orientujemy się, że skończył się rok, a my jeszcze nie zdecydowaliśmy, co chcemy osiągnąć w kolejnym. W kwestii postanowień noworocznych dużą rolę odgrywa też moda. Podpytujemy znajomych i przeszukujemy internet, aby sprawdzić, co najczęściej ludzie chcą zmienić w nowym roku, a następnie wybieramy to samo co wszyscy. Brzmi znajomo? Często łączymy też te dwa błędy i chcemy „na już” znaleźć dla siebie modne postanowienie noworoczne.
Są też takie postanowienia, które z góry są skazane na porażkę. To sytuacje, kiedy wybieramy jakieś postanowienie, choć od razu wiemy, że nie będziemy mogli go dotrzymać, bo na przykład nie będziemy mieli na to czasu lub odpowiedniej ilości pieniędzy. Jak zatem wybrać postanowienia noworoczne, aby zakończyły się sukcesem?
Jak wybrać postanowienia noworoczne, aby ich dotrzymać?
Jeśli chcesz dotrzymać postanowień noworocznych, kluczowe jest rozsądne podejście do sprawy. Przede wszystkim wybierz takie postanowienia, które będą realne do wykonania i dopasowane do Ciebie. Zdecyduj się na takie zmiany, które mają dotyczyć konkretnie Ciebie i tego, czego aktualnie potrzebujesz lub tego, co Ci przeszkadza. Wtedy będzie Ci bardzo zależało na tym, aby dotrzymać obietnicy, którą sobie złożyłeś.
Podczas wybierania postanowień noworocznych zastanów się też nad tym, czy są one realne do wykonania. Nie chodzi tu tylko o to, czy będziesz miał odpowiednią ilość czasu lub pieniędzy, aby zrealizować swój cel. Spróbuj spojrzeć na swoje postanowienie noworoczne z dystansem i oceń, jaka szansa jest na jego wykonanie. Jeśli chciałbyś na przykład schudnąć 20 kilogramów, zastanów się, czy będziesz miał na tyle siły, czasu, pieniędzy i motywacji.
A jeśli już mowa o zrzuceniu 20 kilogramów... brzmi trochę nierealnie i srogo, prawda? Wybierz zatem takie postanowienie, które będzie brzmiało bardziej przyjaźnie. Zamiast: „W tym roku muszę schudnąć 20 kilogramów”, postaw raczej na: „Postaram się zrzucić 5 kilogramów na kwartał”.
Twoje postanowienia wcale nie muszą przewracać Twojego życia do góry nogami. Zmiany zaczynają się od drobnych kroków. Możesz na przykład popracować nad jakąś cechą charakteru. Takie postanowienie będziesz mógł realizować na każdej płaszczyźnie swojego życia – w domu, w pracy, a nawet na zakupach. Pamiętaj, że postanowienie noworoczne to bardzo indywidualna kwestia. Wybierz takie, które będzie spełnieniem Twoich marzeń lub przyniesie w Twoim życiu zmianę na lepsze.
Autor: Anna Helit