Prawo muzułmańskie, a współczesna telewizja w Afganistanie
Szariat, to religijne prawo muzułmańskie zapisane w Koranie, czyli świętej księdze islamu. Zgodnie z wiarą muzułmańską, fragmenty Koranu objawił prorokowi Mahometowi sam archanioł. Opierając się na zasadach zawartych w Koranie, Talibowie wprowadzili ortodoksyjne przepisy, które mają obowiązywać w afgańskich stacjach telewizyjnych.
Co wprowadzono…?
Nowe obostrzenia, przede wszystkim uderzają w kobiety, którym zabroniono udziału w serialach telewizyjnych, a dziennikarkom i prezenterkom telewizyjnym nakazano zakrywać głowy. Jednakże, jak wskazują tamtejsze media – władza nie sprecyzowała jeszcze rodzaju nakrycia głowy, jaki miałyby nosić kobiety pracujące w telewizji. Talibowie również sprzeciwiają się wyświetlaniu zagranicznych filmów, które popularyzują obce wartości. Wprowadzono także zakaz przedstawiania w mediach wizerunku proroka Mahometa.
To nie są zasady, lecz…
Jak informuje PAP – to pierwsze rozporządzenie, ustanowione przez afgańskie ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności. Francuska agencja prasowa AFP przekazała, że rzecznik afgańskiego ministerstwa – Hakif Mohajir, oświadczył, iż:
[…] nie są to zasady, a wytyczne religie.
Jednakże, członek afgańskiej organizacji zrzeszającej dziennikarzy – Hujjatullah Mujaddedi – wypowiedział się krytycznie w tej sprawie. Bowiem uważa on, że nowe „wytyczne religijne” są bardzo niespodziewane. Zaznaczył również, że wiele z tych obostrzeń jest bezużytecznych i bezzasadnych. Wobec czego, gdy wejdą z życie przymuszą telewizyjnych nadawców do zamknięcia stacji.
Jakie inne ograniczenia wprowadzili Talibowie?
Należy podkreślić, że Talibowie już we wrześniu objęli dziewczynki i młode kobiety zakazem uczęszczania do szkół. Ponadto, nowy szef kabulskiej władzy wydał rozkaz, zobowiązujący kobiety do tego, aby nie chodziły do pracy, w której w ich obowiązkach mogą wyręczyć je mężczyźni. Talibowie zapewniają i gwarantują, że ich intencją jest jedynie dobro oraz bezpieczeństwo kobiet w miejscach pracy, a także placówkach edukacyjnych.
Źródło: PAP, BBC
Czytaj też: