W jaki sposób mole spożywcze dostają się do domu?
Odpowiedź jest prosta – sami je przynosimy. Mole dostają się do produktów spożywczych najczęściej w magazynach żywności lub w sklepach. To właśnie tam kupujemy mąkę, cukier, kaszę etc., nieświadomi tego, że w środku już są larwy mola spożywczego. Sprowadzamy problem do domu, w którym owady przepoczwarzają się w dorosłe osobniki i rozmnażają.
Mól spożywczy – jak wygląda?
To jeden z najbardziej oczywistych sposobów rozpoznania, że mamy w domu problem z molami. Dorosłe owady są na tyle duże, że bez kłopotu zauważymy je gołym okiem. Omacnica spichrzanka, bo tak w rzeczywistości brzmi nazwa tego gatunku, to owad mierzący od 1 do 2 cm. Ma zwykle brunatną barwę z żółtym paskiem na skrzydłach. Larwa mola ma postać białej gąsienicy z brązową głową, a poczwarka jest w całości brązowa, owinięta gęsto cienką pajęczynką. Znalezienie takich owadów jednoznacznie świadczy o tym, że w domu zalęgły się mole. W sporadycznych przypadkach może zdarzyć się, że pojedynczy dorosły owad wleci przez okno. Dzieje się tak najczęściej, kiedy któryś z sąsiadów ma już kłopot z tymi szkodnikami.
Mól spożywczy – jakie zostawia ślady?
Fakt, że nie widzimy dorosłych, latających moli, nie oznacza, że na pewno ich nie ma. Mogą one czaić się w ukryciu lub dopiero rozwijać w produktach spożywczych. I to właśnie tam trzeba często zaglądać. Omacnica spichrzanka jest szkodnikiem dlatego, że jej larwy żerują na naszych zakupach. Można je znaleźć w kaszy, mące, cukrze, suszonych owocach, orzechach, płatkach śniadaniowych, większości przypraw, ale też w pieczywie czy czekoladzie. Wachlarz jest spory. Czasami przestraszyć nas może widok mola w jednym z tych produktów, choć nie zawsze zobaczymy go gołym okiem. Zaniepokoić nas powinna jednak cienka pajęczynka wewnątrz np. opakowania mąki. Nici świadczą o tym, że larwy już żerują.
Gdzie znaleźć larwy moli?
W pewnym momencie larwa mola spożywczego zaczyna się przepoczwarzać. Szuka wtedy dogodnego miejsca – często małe, pełznące gąsienice można zauważyć na ścianach, w miejscu zetknięcia z sufitem. Tam zatrzymuje się i owija gęsto pajęczynką. Po 11-13 dniach staje się dorosłym owadem. Jaj omacnicy spichrzanki należy szukać w sypkich produktach spożywczych, larw również. Poczwarki znajdziemy w miejscach trudno dostępnych, takich właśnie jak sufit czy zgięcia opakowań.
Jak ochronić się przed molami?
Warto pamiętać, że szkody w produktach spożywczych czynią larwy mola. To one pobierają pokarm, dorosły osobnik tylko się rozmnaża. Niestety przed omacnicą spichrzanką nie ochronią nas zwykłe opakowania, bo gąsienice potrafią przegryźć folię o grubości 0,7 mm. Sypkie, atrakcyjne dla nich produkty, warto trzymać np. w szklanych słojach. Warto również oglądać zakupioną w sklepie żywność w poszukiwaniu śladów. Bezpiecznie też wrzucić dopiero co przyniesioną mąkę czy kaszę do zamrażarki na 2-3 dni. Temperatura -15 stopni Celsjusza zabija mole spożywcze.
Istnieją też sposoby na to, by na bieżąco monitorować problem z molami spożywczymi w domu. Jeśli podejrzewasz, że w danej szafce lub całym pomieszczeniu zalęgły się mole, spróbuj użyć dostępnych na rynku pułapek lepowych z feromonem. One wabią szkodniki, a po liczbie złapanych szybko zrozumiesz, z kłopotem jakiej skali masz do czynienia. Jeśli lep wyłapuje ich bardzo dużo, trzeba działać szybko. Niestety najczęściej w takich przypadkach konieczne jest wyrzucenie całej sypkiej żywności i dokładnie wysprzątanie kuchni – szafki przemywa się roztworem wody z octem, można również użyć specjalnych sprayów ze środkiem owadobójczym. Celem takich rozwiązań jest wyeliminowanie nie tylko dorosłych, mogących rozmnażać się moli, ale też i larw.
Autor: Hubert Drabik